Restaurace ruší pauzy, otevírají dříve, někde poruší zákaz. Vládní nařízení je prý diskriminují

Restaurace počítají ztráty, vládním nařízením nerozumí
 

Pražské restaurace kvůli vládou nařízenému zkrácení provozní doby zrušily odpolední pauzy či otevírají dříve, někde ale také chtějí nové opatření ignorovat. Stravovací podniky nové nařízení ekonomicky poškozuje, považují ho za diskriminační. 

Vláda v pondělí rozhodla, že restaurace, kluby a bary musejí od středy místo ve 22:00 zavírat ve 20:00, včetně výdejních oken. Po celý den bude platit zákaz pití alkoholu na veřejnosti. Podle ministra zdravotnictví Jana Blatného byla zjištěna četná pochybení související se stravovacími podniky jako nedodržování stanovené zavírací doby či kapacitní limit. Veřejnosti byl znovu umožněn do restaurací přístup minulý týden ve čtvrtek.

Ztráta se bude zvětšovat

Michelinská Field Restaurant podle svého manažera Miroslava Noska zrušila odpolední pauzu a má otevřeno od 11:00 do 20:00. „Rezervace jsme měli na večer v podstatě plné, v rámci omezení možnosti naplnit kapacity na 50 procent. Zásoby jsme samozřejmě nakoupili, v jejich spotřebování jsme flexibilní,“ dodal Nosek.

Levitate Restaurant v centru Prahy kombinující asijskou a severskou kuchyni má jen večerní provoz. Příprava na otevření jí trvala pět dní a provoz obnovila v úterý. „Nabízíme ucelený gastro zážitek, který je schován v 18chodovém Mystery Menu. Naše gala představení trvá dvě a půl hodiny, a tak budeme nově otevírat už v 17:00,“ uvedl šéfkuchař a spolumajitel Levitate Christian Chu. Kvůli nařízení využít maximálně polovinu kapacity může obsadit jen pět stolů pro deset lidí. Levitate pocítí ztrátu nejen kvůli dřívější zavírací hodině, ale také kvůli už nakoupeným zásobám, řekl dále Chu.

Změna je překvapila

Manifesto Market zkrátí otevření do 20:00. Lidem doporučuje provést rezervace k zajištění místa ve vyhřívaném stanu nebo u ohniště. Na sociální sítích i na místě bude upozorňovat, aby si lidé "svařák" vychutnali při posezení, ale nebrali ho na procházku Prahou. „Vládní změna nás překvapila, přišla pouhých pět dní od platnosti předchozích pravidel a s méně než 48hodinovým předstihem. Jednostranně postavené opatření proti restauracím podle našeho názoru není podloženo pevnými daty a považujeme je za diskriminační,“ uvedla mluvčí Manifesta Radka Ondráčková.

Restaurace Šeberák na svém facebooku uvedla, že nechá otevřeno do 22:00. Jako důvod neposlušnosti uvedla ztrátu důvěry ve vládu. Opatření už neuposlechla minulý týden a provoz obnovila dříve, než to kabinet umožnil.

Princip kolektivní viny odmítá

Prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu Tomáš Prouza odmítá princip kolektivní viny, kterou vláda podle něj aplikovala na celou gastronomii. Nárůst počtu nakažených podle něj nemohl souviset s otevřením restaurací nebo s tím, že lidé pili na ulici svařené víno. Vláda podle něj využila několika málo excesů ke kolektivnímu trestu. Vláda také podle něj odmítá poskytnout sektoru i zasaženým dodavatelům adekvátní kompenzace.

„Za takové situace chápu naprostý pocit zmaru, který řada majitelů i zaměstnanců restaurací cítí. Cestou sice není dlouhodobé porušování zavedených pravidel, ale myslím, že symbolický protest je na místě, aby restauratéři, malé pivovary a další upozornili na to, jaké dopady rozhodování vlády a vyhýbání se adekvátní kompenzaci mají.“

KAM DÁL: Můžeme se nakazit spíš v práci než v hospodě. Ignorace míry nakažlivosti profesí je další problém protiepidemického PSA.