Trestní oznámení na starostu Pavla Novotného. Prý vyvolal vlnu neskutečného odporu

Pavel Novotný je mnohým trnem v oku
 

Na starostu pražských Řeporyjí Pavla Novotného bylo podáno trestní oznámení. Ten si z něj ale nic nedělá - podal jej advokát Jiří Vyvadil, jehož oznámení policie již v několika předchozích případech odložila. Jak se zachovají policisté tentokrát?

Advokát Jiří Vyvadil podal trestní oznámení na starostu městské části Praha Řeporyje Pavla Novotného (ODS) a na deset řeporyjských zastupitelů. Novotný se podle něj dopustil výtržnictví, když v ruské televizi expresivně mluvil o záměru vybudovat v Řeporyjích památník vlasovcům, kteří na konci druhé světové války pomohli osvobodit Prahu od nacistů. Starosta spolu se zastupiteli se potom podle Vyvadila dopustil podpory hnutí směřujícího k potlačení svobody, když schválili stavbu pomníku. Novotný ve svém vyjádření zpochybnil Vyvadilovo duševní zdraví, je přesvědčen, že trestní oznámení bude odloženo.

Narušení veřejného klidu

Vyvadil v trestním oznámení, které adresoval pražskému městskému zastupitelství, uvedl, že Novotný svým vystoupením v ruské televizi narušil veřejný klid. Starostovo vystupování podle Vyvadila "vyvolalo vlny neskutečného odporu mezi veřejností". Advokát také tvrdí, že se Novotný dopustil výtržnosti, když na konci prosince veřejně označil sovětského maršála Ivana Koněva za sprostého vraha.

Pomník vlasovcům

Novotný a řeporyjští zastupitelé se podle Vyvadila dopustili trestného činu i schválením stavby pomníku vlasovcům. Advokát to vyvozuje z toho, že jednotky vlasovců za druhé světové války bojovaly po boku nacistů a podílely se na jejich válečných zločinech.

"Pan Vyvadil není duševně zdráv, myslím, že je pošuk. Potřebuje hlavně poslat lásku, obejmout a odvézt na psychiatrii," řekl Novotný. Předpokládá, že na základě podaného trestního oznámení ani nebude muset podávat vysvětlení na policii.

Není to první trestní oznámení

Bývalý poslanec a senátor Vyvadil v uplynulých letech podal řadu trestních oznámení, která policie odložila. Stěžoval si takto například na bývalého ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) kvůli způsobu, jímž chtěl zabránit odletu letadla s ruským podnikatelem Alexejem Torubarovem. Po policii žádal také, aby prověřila zpěváka Daniela Landu kvůli jeho údajné hrubosti vyjadřování při předávání cen Český slavík nebo vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou kvůli jejím výrokům na adresu bývalého šéfa protikorupční policie Tomáše Martince. Uzavřené zatím není Vyvadilovo trestní oznámení na novinářku Deníku N Petru Procházkovou kvůli jejímu střetu s redaktorem serveru Sputnik Vladimírem Frantou na mezinárodním novinářském fóru Media 2019.

Kritika plánovaného pomníku

Novotný loni navrhl vybudování pomníku vlasovcům, kteří padli při osvobození Prahy na konci druhé světové války. Měl by vzniknout v Řeporyjích do květnového 75. výročí konce války. Plánovaný vznik pomníku ostře kritizovala ruská diplomacie.

Kdo byli vlasovci?

Takzvaní vlasovci byli občané Sovětského svazu, kteří se v německém zajetí nechali naverbovat do Ruské osvobozenecké armády (ROA). S Němci pak od začátku roku 1945 bojovali proti Sovětům, na konci války ale pomohli osvobodit Prahu. Zemřelo jich při tom zhruba 300. O jejich přispění k osvobození hlavního města se za minulého režimu mlčelo. Rusko jejich zásluhy neuznává. Velitel Andrej Vlasov byl po skončení války Sověty popraven.