V Kutné Hoře se uzavírá rozsáhlá obnova Vlašského dvora

Rekonstrukce Vlašského dvora končí, na turisty budou čekat překvapení
 

V Kutné Hoře se uzavírá rozsáhlá obnova Vlašského dvora, který je bývalou mincovnou a také sídlem městského úřadu. Rekonstruované prostory včetně parku jsou zkolaudovány, na konci měsíce by měly být hotové i expozice. Vše musí být vyúčtováno a vypořádáno do konce roku, řekl starosta Josef Viktora.

Rekonstrukce vyšla na více než 120 milionů korun. Většinu nákladů pokryla evropská dotace z Integrovaného regionálního operačního programu.

Přes dva roky prací

Dělníky v přilbách potkávali lidé na chodbách bývalé mincovny a v jejím okolí od předloňského léta. Opravy narušily chod radnice, některá patra nebyla průchozí a zemní práce před budovou řidičům ztěžovaly příjezd na parkoviště. Část úředníků se musela přestěhovat do náhradních kanceláří.

Novinky pro návštěvníky

Podle Viktory se ještě dokončují práce na expozici o mincovnictví. „Pořád se na tom pracuje, do 30. listopadu mají termín,“ uvedl starosta. Návštěvníci by měli ocenit hlavně interaktivitu nové expozice. Novinkou bude třeba model Vlašského dvora, naopak zachována zůstane možnost vyrazit si vlastní groš. Viktora předpokládá, že po uvolnění protiepidemických opatření bude výstava již přístupná veřejnosti.

Vlašský dvůr je komplexem staveb ze 13. a 14. století a jeho historie souvisí s bohatým nalezištěm stříbra. Jméno získal zřejmě po vlašských mistrech, které král povolal z Florencie.

KAM DÁL: Nejslavnější balkónek na světě najdeme na Kampě. Legenda o obrazu hovoří o neuvěřitelné cestě na Vltavě.