Vítejte zpátky na Zemi. Z vesmíru se vrátili astronauti, Kochová překonala rekord...

Christina Kochová se vrátila z vesmíru po jedenácti měsících jako rekordmanka
 

Do vesmíru by se asi chtěl podívat téměř každý - kdyby to tedy nebylo spojeno s riziky, dlouhou přípravou, pečlivým výběrem a testy. Pro někoho se ale tento sen stane skutečností a ve vesmíru dokonce překoná rekord - jako Christina Kochová, která se šťastně vrátila na Zemi po neskutečných jedenácti měsících!

Na Zemi se po neuvěřitelně dlouhém jedenáctiměsíčním pobytu na Mezinárodní vesmírné stanici vrátila americká astronautka Christina Kochová, Ital Luca Parmitano z Evropské kosmické agentury a ruský kosmonaut Alexandr Skvorcov. Vesmírná loď Sojuz MS-13 se třemi členy posádky ISS přistála v kazašské stepi.

Kochová se už 28. prosince stala rekordmankou mezi ženami, pokud jde o dobu strávenou nepřetržitě ve vesmíru. Na stanici pobývala od loňského 15. března, celkem tedy na oběžné dráze strávila 328 dnů.

Čistě ženské mise

Christina Kochová se do dějin zapsala také tím, že spolu se svou americkou kolegyní Jessikou Meirovou zvládla tři několikahodinové pracovní výstupy prvního čistě ženského týmu v otevřeném kosmu.

Zábavný stav beztíže

V interview, poskytnutém stanici NBC dva dny před návratem na Zemi, Kochová poznamenala, že nejvíce jí bude chybět stav beztíže. „Je opravdu zábavné být na místě, kde můžete kdykoliv skočit z podlahy na strop,“ řekla s úsměvem.

Připravuje se další start

Kolegové Christiny Kochové se na Zemi vrátili po standardní půlroční misi. Na ISS kromě Meirové zůstává ještě Američan Andrew Morgan a Rus Oleg Skripočka. Příští expedice na ISS má odstartovat z kazašského kosmodromu Bajkonur 9. dubna. V nové posádce mají být ruští kosmonauti Nikolaj Tichonov a Andrej Babkin a americký astronaut Christopher Cassidy, uvedla TASS.


Zdraví a styl