Vláda chce omezit Babišův byznys. Zmizí z Česka řepkové lány, nebo jde jen o pomstu expremiérovi?

Dočkáme se díky krokům Fialovy vlády úbytku řepkových polí v Česku?
  |   glosa

České motoristy trápí vysoké ceny pohonných hmot. Občané jsou naštvaní, opozice volá po intervenci státu, ale nic významného se prozatím neděje. Vláda Petra Fialy navrhuje jako jedno z řešení tvrdé postihy prodejců paliv a také zrušit povinnost míchat do nich biosložku. Opravdu to pomůže lidem a firmám. Není to spíš jen chytré využití situace pro významné omezení byznysu Andreje Babiše? 

Vojenský konflikt na Ukrajině zamával nejen s cenami pohonných hmot. Jenomže právě na to jsou Češi celkem hákliví a pokud na se totemech většiny pump rozsvítí čísla začínající pětkou, budou ochotni vyjít i do ulic. A to bez ohledu na to, zda za zvyšováním stojí stát, celosvětová situace nebo jen ziskuchtiví pumpaři. Jak na uměle vyvolaný růst cen na benzinkách reaguje vláda? Chystá rozsáhlé kontroly prodejců a hodlá zrušit přimíchávání biosložek do paliva. To se samozřejmě nelíbí Andreji Babišovi, jehož velká část byznysu koncernu Agrofert je postavena právě na této zákonem dané podmínce. 

Studentka Schillerová v šoku

Jakmile návrh změny oznámil premiér Fiala, jala se šéfovo podnikání hájit exministryně financí Alena Schillerová. V pořadu Události, komentáře ČT 24 uvedla: Já jsem to studovala, protože na to nejsem žádný expert, takže jsem se radila i s našimi experty, já jsem teda v šoku!Co zásadního paní Schillerová v pravidlech chemického byznysu objevila? „Přimíchávání se ruší jenom pro naftu, a vydělá to asi korunu. Pokud si to teda nenechá ten distributor - a to bych se mu divila... Ale když se podíváte do střev toho návrhu, a já sama bych to také nepoznala... tak se to musí změnit zákonem o ochraně ovzduší... A tam jsou dva paragrafy, a ono to vlastně nepůjde,“ snažila se poslankyně ministru dopravy Kupkovi ve studiu rozporovat možnost, jak zákon prosadit. „Je to zapeklité... a lidem to vůbec nepomůže,“ měla jasno. 

Proti změně zákona o přimíchávání biosložek do paliv se okamžitě sešikovala celá armáda poslanců hnutí ANO, a již několik dní zaplavují sociální sítě fotkami z benzinek a mnoha návrhy, jak by podle jejich názoru měla vládní pětikoalice řešit. Třeba exministr životního prostředí Brabec na twitteru uvedl: „Takže vláda opět mimo mísu a navíc tlačí. Zrušení přimíchávání biosložky do nafty běžný řidič cenově skoro vůbec nepozná. Naopak se tím zvýší naše závislost na ruské ropě. A nebudeme plnit ani směrnice EU. Tak co tam máte dál, dámy a pánové ze Strakovky?“

Pozadu nezůstává třeba ani bývalý šéf rezortu dopravy Karel Havlíček: „Gratuluju. Vláda rozhodla, že v dalších týdnech sníží cenu pohonných hmot o 1 Kč. K tomu zvýšila závislost ČR na ruské ropě. Fronty našich řidičů u polských pump pokračují, dopravci zdraží, cena výrobků a služeb půjde opět nahoru. Opatření proti cenám elektřiny a plynu žádná.“ Poslankyně Jana Berkovcová, jejíž zákonná náhrada na dopravu do práce činí 38 tisíc korun k platu, dokonce zapózovala u nádrže auta s posledními bankovkami v kapse. 

Kroky vlády Petra Fialy z povzdálí bedlivě kontroluje i Andrej Babiš a u tématu, které se ho bezprostředně týká, neudržel nervy na uzdě: „Biopaliva nejsou svinstvo. Svinstvo je podporovat Putina čerpáním pohonných hmot bez biopaliv. Moje bývalá firma nemá s válkou nic společného. Zásadně odmítám, že bych na biopalivech vydělával. Moje bývalá firma byla do obchodování s biopalivy někým sprostě zatažena.“ Opravdu expremiér ve svém exholdingu na biosložce nevydělává ani korunu?

Historie přimíchávání biosložek do paliv v Česku

Zákon prošel parlamentem poprvé v roce 2007, to ještě Andrej Babiš v politice nefiguroval, avšak jeho styky s vysoce postavenými zákonodárci a vlivnými členy stran jsou prokazatelné. Připomeňme za všechny jeho přátelství s Milošem Zemanem už v dobách, kdy probíhaly čistky v Unipetrolu (1999) a Babiš si prosadil do pozice nového ředitele svého koně Pavla Švarce z Lovochemie (spadající pod Agrofert). Společnost Preol, spadající do koncernu, je dominantním dodavatelem methylesteru řepkového oleje firmě Čepro, jejímž jediným vlastníkem je ministerstvo financí. Co nepokryje Preol, nakupuje Čepro z dovozu. 

Co je methylester? Methylester řepkového oleje je látka, která se vyrábí esterifikací.
Co mělo přinést přimíchávání biosložky do paliv? 
Deklarovanými důvody bylo snížení emisí oxidu uhličitého, zajištění více práce pro zemědělce a omezení závislosti na dovozu ropy.
Pokud vás téma zajímá, více se dočtete v odkazu: kverulant.org

Řepková pole u nás obhospodařují zemědělci v ČR na zhruba 460 tisících hektarech ročně, produkce se za poslední roky zvýšila dokonce o čtvrtinu. Velkou část pěstuje koncern Agrofert, patřící do svěřenských fondů Andreje Babiše. Další společnosti jeho podniku dodávají zemědělcům hnojivo, osivo a potřebné postřiky. A aby se byznys správně uzavřel, nakonec firmy pod holdingem vypěstovanou řepku i vykupují.

Jak uvedla facebooková stránka @Dost bylo parazita, na biosložkový byznys jsou navázané ještě další společnosti, s nimiž je expremiér majetkově napojen - Primagra a Ethanol Energy. A dodala také výstižné shrnutí Babišova podnikání v této oblasti: „Byla to jedna z nejabsurdnějších záležitostí Babišovy doby. Za dotace postavil továrnu zpracovávající řepku na biosložku určenou k přimíchávání do pohonných hmot. Řepku pěstuje s pomocí dotací. Jako ministr financí si svůj byznys pojistil tím, že udržoval sám se sebou smlouvy o dodávkách biosložky pro stát. Babiš na straně ministerstva financí, pod které spadá Čepro, a Babiš na straně chemičky Preol, která biosložku vyrábí...“

A co udělá vláda dál? 

Je pochopitelné, že bývalá opozice se po získání vlády v Česku snaží Andreji Babišovi přinejmenším otrávit jeho byznysové plány, které patří do složky "Babišův střet zájmů". Právě zrušení přimíchávání biosložky do paliv může být pro šéfa hnutí ANO nezanedbatelným problémem v jeho podnikání, které je z velké části doprovázeno přijímáním dotací na různé aktivity. Občanům a firmám to ovšem pohonné hmoty nijak výrazně nezlevní, zvlášť ne v okamžitém efektu - tento krok musí projít legislativním procesem v parlamentu. Pětikoalice si za to bude moct zapsat bodík do svého sešítku s názvem "kuří oka Andreje Babiše" a jistě získá potlesk od voličů. Čím ale hodlá uklidnit řidiče, na které se den co den dívá hladové oko v jejich vozech a zajet k benzínce je krutý zásek do už tak vyšponovaných rodinných či firemních rozpočtů? 

Zdroj: cs.wikipedia.org, Česká televize, facebook, twitter

KAM DÁL: Zemana si našlo vlastní svědomí. Vykoupí se medailí pro Zelenského?

 

 

Klíčová slova: