Koupání je zakázáno na dvou přírodních koupalištích ve středních Čechách

Koupaliště Vyžlovka
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Sinicím ve vedrech daří. Oproti minulému týdnu se rapidně zhoršila kvalita vody na dvou koupalištích, a to na přírodním koupališti Vyžlovka (okr. Praha-východ) a v jezeru Ostrá na Nymbursku.

Měření kvality vody probíhalo v pondělí 3. srpna. Oproti minulému týdnu se velice zhoršil stav vody na přírodním koupališti Vyžlovka, které se nachází jihovýchodně od Prahy mezi Říčany a Kostelcem nad Černými lesy, a také na Nymbursku v jezeru Ostrá. To najdeme na mapě zhruba v polovině mezi Čelákovicemi a Nymburkem na severovýchod od Prahy. V obou místech byl proto vyhlášen zákaz koupání.

Ve vodní nádrži Orlík měření proběhlo také v pondělí 3. srpna (lokality: Lavičky, Popelíky Trhovky, Podskalí). Zde se již od poloviny června nachází zvýšený výskyt sinic, a proto zdejší voda byla Krajskou hygienickou stanicí i tentokrát hodnocena nevhodná ke koupání či jako voda zhoršená v oblasti Lavičky. Oproti Orlíku se ve slapské vodní nádrži sinice nevyskytují. Měření zde probíhalo na konci července a voda tu je stále vhodná ke koupání.

Koupaliště bez sinic jsou také na Mělnicku (Cítov, Želízy), Berounsku (koupaliště Chroustenice), na Kolínsku (Hradištko I.)

Na Mladoboleslavsku jsou všechna koupaliště vhodná ke koupání s výjimkou jednoho. V písníku Bakov nad Jizerou na Mladoboleslavsku se ovšem kvalita vody oproti minulému týdnu zlepšila, i přesto je zdejší voda hodnocena jako voda se zhoršenou kvalitou kvůli nadměrnému výskytu sinic.

Na Nymbursku se kromě jezera Ostrá, ve kterém je koupání zakázáno, oproti minulému týdnu také zhoršila kvalita vody v jezeru Poděbrady. Koupání v něm se nedoporučuje.

Chodíte rádi na přírodní koupaliště?

Ano
92% (12 hlasů)
Ne
0% (0 hlasů)
Jdu tam, co je nejblíže
8% (1 hlas)
Celkem hlasů: 13

Doporučení Krajské hygienické stanice

  • Koupání ve vodách s vysokým obsahem toxických sinic je zvlášť nebezpečné pro osoby se sníženou imunitou, malé děti a těhotné ženy.
  • V místech, kde je kvalita vody hodnocena jako zhoršená, je vhodné se po každém koupání osprchovat.
Klíčová slova: