Účinné zábaly: Zmírníte jimi kašel, horečku nebo zánět středního ucha

Zábaly patří k vůbec nejstarším domácím prostředkům, rychle se totiž připraví a jsou také velmi vhodné i pro děti. Který ale funguje na jakou nemoc a jak se správně připravuje?

09.11.2017 - 06:30   |  
Zábal je leckdy účinější než kdejaké léky
Zobrazit fotogalerii (3)

Dnešní doba je taková, že většina lidí při sebemenším náznaku bolesti sahá po platíčku s prášky. V reálu je přitom daleko vhodnějších využít šetrnějších cest, které tolik nezatěžují naše životně důležité orgány. Třeba takové zábaly dokáží léčit někdy i daleko rychleji a efektivněji než všechny prášky na světě.

Vyzrajete na horečku

Mnozí z nás určitě znají z dětství octový zábal. Neexistuje ale žádný důvod, proč se na tento osvědčený recept nespolehnout i v dospělosti, když nám zrovna stoupá teplota. Příprava je opět velmi jednoduchá.

Stačí smíchat litr asi třicetistupňové vody s litrem octa. V podobné tinktuře vymáchejte poctivě kuchyňskou utěrku nebo jinou čistou tkaninu a dobře vyždímejte. Zábal následně aplikuje na lýtko a zafixujte ho suchým šálem. Relaxujte až do té doby, dokud zábal nevychladne.

Nejznámější je bezesporu Priessnitzův zábal. Ten se udělá úplně jednoduše. Stačí namočit plenu nebo větší kapesník do studené vody, omotat ji kolem krku a následně na ni dát suchou utěrku nebo ručník.

Zatočte s prochladnutím

Pokud budete chtít prochladnutí řešit zábalem, pak si v ideálním případě připravte asi 100 gramů lněného semínka, k tomu trochu vody, pět lžic nastrouhaného zázvoru, několik brambor, cibuli, tymián a ještě tvaroh s octem. Taková kombinace se samozřejmě nebude konzumovat, pouze se zabalí do plátna a využije se v době, kdy dojde u vašeho těla k prochladnutí.

Vyléčí i bolest v krku

Bolí vás v krku a chcete si pomoci co snad nejvíce přirozenou cestou? Pak stačí opravdu velmi málo. Navlhčete si kuchyňskou utěrku ve velmi teplé vodě a přiložte ji na krk. Omotejte tento jednoduchý zábal suchou utěrkou a následně vše přikryjte šálou.

Celou tuhle kombinaci nechte působit až do té doby, dokud zábal nevychladne. Proti bolestem hrdla ale pomáhá i jiný typ zábalu. Potřete čisté lněné plátno tvarohem a přiložte ho na krk, následně ho omotejte suchým šálem a jen relaxujte.

Zničí nepříjemný kašel

V tomto případě může hodně pomoci tymiánový zábal. Mimo to, že zahřeje, totiž dokáže také hodně posílit imunitní systém. Tuto vlastnost má hlavně díky tomu, že obsahuje éterické oleje, které mají inhibiční účinek na růst bakterií.

A jak si ho připravíte? Stačí zalít dvě čajové lžíčky tymiánu půl litrem vařicí vody a nechat vše několik minut louhovat. Potom celý nálev přelijte přes utěrku a mírně vyždímejte. Opatrně potom přiložte na hruď - zábal by měl být co možná nejteplejší, ale samozřejmě zase ne úplně hoký. Přes něj dejte suchou tkaninu a přikryjte se dekou. Relaxujte až do té doby, dokud zábal nevystydne.

Jaký zábal na bolest ucha?

Zábaly s cibulí obecně patří k nejznámějším domácím prostředkům při ušních bolestech a také začínajícímu velmi nepříjemném zánětu středního ucha. Samotná cibule totiž obsahuje velmi silné éterické oleje, které působí antibakteriálně a navíc také protizánětlivě. V kombinaci s teplem ještě k tomu jako menší bonus také tlumí bolesti.

Jak si ho doma připravíte? Je to jednoduché. Cibuli pouze nakrájíte na drobné kousky, zabalíte do gázy a přiložíte opatrně na ucho. Následně vše zafixujete třeba pomocí čepice nebo šály a necháte asi půl hodiny působit.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.