Boj o Městský okruh graduje: Zelení jsou prý fanatici, Krnáčová má jít po trafikách

Pořádně živo bylo po mimořádném zasedání pražských zastupitelů a dalším odložení dostavby vnitřního okruhu v hlavním městě. Padala poměrně silná slova na adresu vládnoucí koalice v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou. Jedno je však jisté, Pražané mají opět smůlu.

27.09.2017 - 07:48   |  
Nad okruhem se stahují mračna, kdo je proti komu?
Zobrazit fotogalerii (4)

Podle někdejší slibů se mělo začít stavět v roce 2017. Dnes už víme, že je to utopie, a spíše to vypadá, že se nezačne nikdy. Na posledním mimořádném zasedání zastupitelstva se mělo rozhodnout o tom, kdy se teda konečně kopne do země. Jenže smůla, opět se všechno jenom odložilo. 

Náklady na dostavbu okruhu se odhadují na zhruba 60 miliard korun. Šlo by o největší investici v historii hlavního města, která by ho zadlužila na desítky let.

Vládnoucí koalice v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou odmítla návrh opozice na urychlení dostavby vnitřního okruhu. "Na vině jsou rozpory v magistrátní koalici, která ustupuje vydírání ze Strany zelených. Ti si totiž dostavbu vnitřního okruhu nepřejí a vyhrožují rozpadem koalice. Opozice přitom na jednání zastupitelstva předložila ke schválení materiál totožný s tím, který vedení Prahy samo schválilo. Se svým návrhem však neuspěla," kroutí hlavou předsedkyně klubu zastupitelů ODS Alexandra Udženija.

O jakých návrzích je řeč?

Jen pro připomenutí je třeba shrnout, jaké návrhy jsou vlastně ve hře. První variantou, která je tak vehementně prosazována trojkoalicí, je návrat k návrhu IPR. Počítá s tím, že se doprava povede po dvou již existujících trasách. Nedošlo by tak ke stavbě jedné velkokapacitní komunikace. Jedna by šla od Pelc-Tyrolky přes Povltavskou ulici na Českobrodskou a budoval by se tak vlastně jen nový tunel pod Malešicemi. Druhá trasa by vedla z Holešoviček přes Průmyslový polookruh s tím, že by se stavěl 3,5 kilometru dlouhý úsek s jedním tunelem.  

Naopak ČSSD a ANO si přály zhruba desetikilometrovou silnici z Pelc-Tyrolky přes Balabenku do Štěrbohol. Rozplánovaly ji do tří úseků s tím, že by 3,2 kilometru dlouhá část z Pelc-Tyrolky na Balabenku byla se dvěma tunely. Další mezi Balabenkou a Štěrboholskou by zahrnovala i jeden tunel a třetí částí by byla 1,35 kilometru dlouhá Libeňská spojka, kde by další tunel měřil 865 metrů. 

V každém případě realita je taková, že odsouhlasené není nic. "Potvrdil se nejčernější možný scénář. Zastupitelé za ANO a ČSSD dali přednost svým placeným pozicím před obyvateli hlavního města. Okruh se tak odkládá o další měsíce, ne-li roky. To si Pražáci nezaslouží," přisadil si předseda pražské ODS Filip Humpík.

Vydírání a fanatismus

Zelení však jakoukoli vinu odmítají. "Okruh, respektive kapacitní propojení ve východní části Prahy podporujeme. Nicméně je nutné u historicky největší investice v Praze vycházet z více variant. Prosazovat pouze jednu variantu je zaslepené," vzkazuje svým rozhořčeným oponentům spolupředseda pražských Zelených Ondřej Mirovský. Vypadá to však, že jeho slova nepadají na úrodnou půdu.

"Bohužel ANO v čele s primátorkou Krnáčovou a ČSSD ustoupili fanatismu čtyř zastupitelů za Stranu zelených, podporovaných STANem a KDU-ČSL. Z opozičních lavic jsme byli připraveni podpořit dostavbu vnitřního okruhu, protože nám jde o rozvoj Prahy a zlepšení dopravní situace. Nicméně zde Pražané mohou na vlastní oči vidět, že pro stávající koalici v čele s primátorkou Krnáčovou jsou důležitější trafiky, a ne potřeby Pražanů," uzavřela Udženija.

Předvolební rétorika se, zdá se, roztočila na plné obrátky. Bohužel obětí zde není ani zastupitelský klub ODS, ani Zelených, dokonce ani primátorka Krnáčová. Odnese to jen a pouze "obyčejný" člověk. A je úplně jedno, jestli v Praze žije, nebo to metropole jezdí za prací či zábavou nebo na návštěvy. Jedině on totiž trpí neschopností magistrátu najít společnou řeč.


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.