Spisovatel a textař Jan Krůta nadělil dětem pod stromeček Čurumbum

Šestadvacet knižních titulů má na svém kontě spisovatel, textař, scenárista a publicista Jan Krůta. Před Vánocemi k nim přidal počin sedmadvacátý. Jeho nejčerstvějším knižním titulem je knížka pro nejmenší s názvem Čurumbum. Ještě před tím vydal vlastním nákladem Dopisy z Tramtárie.

22.12.2016 - 11:59  
Spisovatel a textař jan Krůta při křtu knihy s Heidi Janků a Daliborem Jandou

Rodák z Poříčí nad Sázavou je kromě knižní tvorby znám i jako autor třinácti set písňových textů pro špičky českého popu. Je podepsán pod texty takových zpěváků jako Dalibor Janda, Karel Gott, Heidi Janků, Michal David, Karel Černoch, Helena Vondráčková, Hana Hegerová, Hana Zagorová  a řady dalších.

Písničky Kde jsi, Hurikán nebo Kličkovaná v podání trojnásobného držitele Zlatého slavíka Dalibora Jandy zná snad skoro každý. Textařsky se Jan Krůta podílel na původním českém muzikálu Kladivo na čarodějnice. Původní profesí je ale Jan Krůta kantor. Vyučoval na školách v Týnci nad Sázavou a Trhovém Štěpánově češtinu, tělocvik a hudební výchovu.

Jan Krůta na křtu desky s jeho texty a Josefem Klímou

Jaké to je držet v ruce další svou, už sedmadvacátou knihu? Není to pro vás už tak trochu rutina?

Je to rozhodně, i po tolika zkušenostech, opravdu zvláštní pocit držet v ruce knížku, kterou jste před tím nějaký čas drželi v hlavě. Velká úleva, že tiskárna odvedla dobrou práci. Objevují se ale zároveň i otazníky, zda ji lidé v tom knižním závalu před Vánoci vezmou do ruky. Jestli doputuje až k dětem. První pochyby, jestli vůbec na tuhle knihu najdou v peněžence peníze.

Jak napsat knihu. Jan Krůta na kurzech tvůrčího psaní

Komu je knížka určena a o čem pojednává?

Jak už jsem řekl, kniha Čurumbum je určena dětem mezi pátým a desátým rokem. Hlavním hrdinou příběhu je kluk Péťa, který se z malého předměstského domu stěhuje do věžáku uprostřed nové čtvrti velkého města. Dům je pro něj velký tajemný svět, který den po dni objevuje. Když pozná i fešácké sklepní strašidýlko Čurumbuma, společně po velkých dobrodružstvích z domu vyženou čarodějnici, která trápí všechny obyvatele. Víc neprozradím, snad jen to, že v knize je plno obrázků, podle kterých se nechá knížka odvyprávět, a jsou tu i za každou kapitolou úkoly pro děti, které vyplývají z přečteného. Takže knížka podporuje nejen fantazii, ale i aktivitu dětí.

Jan Krůta prozradil, že se nerad fotí

Příbramští bezdomovci čekají na ubytovnu, zatím jim pomůže gulášovka

 

A co váš předchozí titul Dopisy z Tramtárie?

Ta je z úplně jiného soudku. Je určena dospělým, první z řady nazvané ne náhodou Krůtí brko. Mottem knihy je heslo Všude na světě bolí ušlý nohy stejně. Čtenář v knížce najde příběhy, které mě potkaly při mých cestách světem křížem krážem. Vždycky odjíždíte, abyste se vrátili. Cestujete, ne jako byste se dívali dalekohledem, ale jako byste se tajně dívali na sebe do zrcadla. Ne proto, abyste kousky času fotili, schovávali doma pod gaučem a obtěžovali tím své blízké. Ale abyste navštívili své nedoma, prošlápli jedny boty a vyprávěli sami sobě pod čelem. Nikoho nezajímáte tak, jako sami sebe.

Zážitky z cest po světě vydal Jan Krůta vlastním nákladem

Jaké to je být sám sobě nakladatelem? Co to obnáší?

Nakladatelství je snad nejnesmyslnější podnikání. Je třeba ihned platit grafiky, korektury, tiskárnu, odevzdáte knihy distribucím a nezbývá vám, než se modlit, aby knihu rozvezli a někdo si ji koupí. A pak čekáte, kdy přizná prodej knihkupec a zaplatí ji distributorovi a pak kdy prodej přizná distributor nakladateli a následně i pošle peníze. Distributor si ponechá nejméně polovinu ceny knihy. Pak konečně dostane nakladatel peníze. Distribuce si pro jistotu objednají víc, protože nic neriskují. Když se knihy neprodají, přivezou je nakladateli často poničené převážením nazpátek. A když je ten paradox dovršen tím, že nakladatelem je sám autor, to už je úplná hloupost. Ale já to tak mám rád.

Jan Krůta zahajuje výstavu bonsají svého bývalého kantorského kolegy

To jsou knížky. Co texty a hudební tvorba, je u vás něco nového?

Nedávno mi v edici Nejvýznamnější textaři české populární hudby - digitálně vyšla 3 dvojCD. Jedno z nich jsem si vybral sám. Nazval jsem ho Křísničky a shrnul jsem tam 41 pro veřejnost asi vesměs neznámých písniček, o kterých si myslím, že se docela povedly. Jsou tam písničky mnoha autorů a interpretů, z nichž některé nebyly dosud vůbec publikovány nebo jsou na CD, která vyšla v nějakém omezeném nákladu (R. HLadík, P. Hammel, Z. Merta, P. Bobek, H. Vondráčková, K. Černoch, H. Hegerová, Ota Petřina, Jan Spálený, V. Neckář, M. Prokop, Luboš Pospíšil, H. Zagorová, H. Vondráčková L. Křížek, Iveta Bartošová, Heidi, Jiří Zmožek, K. Zich a RS Blues). Na další CD vybrali v Supraphonu různé další nahrávky s mými texty.

Jan Krůta a Josef Klíma v Golem klubu na křtu desky skupiny Blues RS

Jak se chystáte na Vánoce, jaké budou ty vaše? A co silvestr, počítáte s bujarými oslavami?

Štědrý den se chystám strávit v poklidu domova v Poříčí nad Sázavou společně s mým synem. Budeme se snažit užít si náš společný čas, samozřejmě proběhne vše, co k Vánocům patří. K večeři nebude kapr, protože syn ryby nejí, takže k tradičnímu bramborovému salátu budeme mít kuřecí řízek. Na silvestra budu v Praze, kde s přítelkyní projdeme hospůdky a setkáme se s přáteli a příchod nového roku už oslavíme doma.

Všechno nejlepší čtenářům ČtiDoma přeje Jan Krůta

 

 


Přidat komentář

Pro vkládání komentářů se prosím přihlašte nebo zaregistrujte.

Výhody registrace:
Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám nikdo nebude moci vzít. Registrace bude do budoucna jeden z našich nástrojů k udržení diskusí v přijatelných mezích.

Při registraci si můžete zvolit unikátní přezdívku a pod ní psát příspěvky. Tuto přezdívku vám v budoucnu nikdo nebude moci vzít. Zároveň registrací dáváte souhlas se zasíláním informací a nabídek tykajících se webu Čtidoma.cz nebo jeho provozovatele či obchodních partnerů.

Redakce si ponechává právo jakýkoli nevhodný příspěvek smazat bez udání důvodu.