Zdena Mašínová trvá na exhumaci těla své matky. Změní magistrát názor?

Exhumace ostatků faráře Toufara ukázala, jak složitý proces to je
Zobrazit fotogalerii (2)
 

Zástupci hlavního města se sejdou v pondělí 25. března se Zdenou Mašínovou. Diskutovat budou o případné exhumaci ostatků její matky Zdeny na Ďáblickém hřbitově. Magistrát původně žádost Mašínové mladší o exhumaci odmítl s tím, že není možná bez prověření možností, jak by proces probíhal. Svůj postoj nakonec změnil.

Zdena Mašínová starší, která byla vězněna nacisty i komunisty, byla pohřbena do hromadného hrobu. "S paní Mašínovou budeme společně projednávat možnosti exhumace ostatků její maminky, stejně jako zajištění pietního místa i pro další zemřelé v masových hrobech, s nimiž tak nedůstojně nakládaly totalitní režimy," sdělila pražská radní Milena Johnová (Praha Sobě).

Kde vlastně ostatky jsou?

Na schůzku pozvala také starostu Prahy 7 a předsedu pražských zastupitelů Prahy Sobě Jana Čižinského a předsedu TOP 09 a šéfa zastupitelů Spojených sil pro Prahu Jiřího Pospíšila a bývalého ředitele pražských hřbitovů Martina Červeného.

V rámci diskuse by měly obě strany probrat například, kde přesně ostatky jsou. Zjišťovat se bude také, kolik ostatků je v dané šachtě uloženo a kolika z nich by se případná exhumace ostatků Zdeny Mašínové starší dotkla.

Mašínová starší v době soudního procesu s Miladou Horákovou organizovala podpisovou petici za její omilostnění. V listopadu 1953 byla zatčena za odbojovou činnost svých synů. Ve vykonstruovaném procesu byla odsouzena na 25 let žaláře za údajnou velezradu a špionáž. Byla umístěna do tábora nucených prací v Pardubicích, kde v roce 1956 zemřela.

Byl zde i farář Toufar

Ministerstvo obrany letos udělilo Zdeně Mašínové starší in memoriam osvědčení o účasti na protikomunistickém odboji. Matka bratří Mašínů a manželka hrdiny prvního a druhého odboje Josefa Mašína, kterého popravili nacisti, v roce 1998 obdržela posmrtně Řád TGM.

Ďáblický hřbitov vznikl před první světovou válkou. Nachází se zde čestná pohřebiště obětí první světové války a rovněž obětí nacistické a komunistické diktatury. V hromadném hrobě zde byl pohřeben také páter Josef Toufar, jehož ostatky byly před několika lety vyzvednuty a následně pohřbeny v Číhošti.