Hnojte popelem! Kvalitně a zdarma
Dřevěný popel v sobě obsahuje velké množství minerálních látek, které prospívají půdě a rostlinám. Při smíchání s kompostem ho zahrádkáři hodnotí jako jedno z nejúčinnějších hnojiv.
Hnojení popelem je pro půdu jedním z nejprospěšnějších druhů hnojení. Popel však nesmí být uhelný, používá se výhradně popel ze dřeva, který v sobě obsahuje vysoké množství minerálů, které půda potřebuje. Použít můžete popel i z dřevěných briket nebo pelet, jsou lisované za studena a nepřidává se do nich žádné pojivo.
K - draslík (jako K2O) - 10 % a 6 %
P - fosfor (jako P2O5) - 3,5 % a 2,5 %
Dřevěný popel kvalitou předčí drahá hnojiva
Pokud doma topíte dřevem, přitápíte dřevěnými briketami v krbu nebo pořádáte táboráky, vyrábíte si vysoce kvalitní hnojivo, které obsahem minerálních látek předčí i mnohá hnojiva z obchodu. V popelu se skrývají vápník, draslík, hořčík a fosfor.
Podle Českého zahrádkářského svazu je použití popela ze dřeva jednoznačně vhodným způsobem hnojení.
Jak hnojit dřevěným popelem?
Dřevěným popelem se nedoporučuje hnojit přímo do půdy, lepší a účinnější je spojit ho s kompostem. Kompost s hnojivem až poté smíchejte s půdou. Minerály se tak naváží na organickou hmotu a společně s dusíkem z kompostu vytvoří super účinné hnojivo. Doporučuje se použít 4 kilogramy popela na 1 metr krychlový kompostu.
Navíc vás toto hnojivo nestojí žádné peníze, buď popel vyhodíte, a nebo zužitkujete na zahradě.
Nikdy nehnojte ještě horkým popelem, nechte ho zcela vychladnout a až poté smíchejte s kompostem. Horký popel by nadělal více škody než užitku. Minimálně byste si zničili rostliny, hrozí ale i vypuknutí požáru, a to především v horkých letních dnech.
Popel vyhovuje nejvíce cibulovinám
Hnojení dřevěným popelem prospívá nejvíce cibulovinám, zelenině, ovoci a řadě okrasných rostlin. Například pro jahody, maliny a rybíz je nejlepším hnojivem. Z ovoce si připravte třeba domácí marmeládu, máme pro vás recept od marmeládové mistryně světa.
Pozor si ale dejte při hnojení kyselinomilných rostlin, kterým by mohl popel uškodit. Popel má pH kolem 12. Vyhněte se tedy rododendronům, azalkám, hortenziím, vřesům, vřesovcům a také borůvkám.