Konspirační teoretici mají kvůli koronaviru žně: Biologická zbraň nebo loupež v tajné kanadské laboratoři

Pandemie koronaviru dává prostor různým konspiračním teoriím.
Foto: pixabay.com
Zobrazit fotogalerii (3)
Pandemie koronaviru dává prostor různým konspiračním teoriím.

Pandemie koronaviru má na svědomí, ať už přímo nebo nepřímo, více než 200 tisíc lidských životů po celém světě. Má se za to, že virus se přenesl ze zvířete, patrně z netopýrů, na člověka. I tato nová nemoc však dává prostor různým konspiračním teoretikům, kteří jsou přesvědčeni, že to, co se momentálně děje, není rozhodně náhoda. Podívejme se na tři nejčastější teorie, které však doposud nikdo nepotvrdil, ale spousta lidí jim věří. 

reklama

Jedna z nejčastějších teorií, ke které se přiklánějí američtí vědci a někteří brtiští ministři, tvrdí, že koronavirus unikl z jedné z wuchanských laboratoří. „Jsou to perfektní podmínky pro šíření virů. Nejen, že tam lidé pracují, hrají si tam i děti. Žijí tam celé rodiny,“ řekl lovec virů Peter Daszak pro CNN. Profesor kolumbijské univerity Simon Anthony se k této teorii také přiklání. „Je nejjednodušší, nejviditelnější a nejpravděpodobnější vysvětlení.“

Někteří britští ministři jsou také přesvědčeni o tom, že virus unikl z jedné z wuchanských laboratoří. Nahrává tomu i fakt, že takzvaným pacientem nula měl být Chuang Jen-ling, který byl zaměstnancem jedné z nejmodernějších laboratoří v Číně. Institut virologie se navíc nachází pouhých 16 kilometrů od tržnice, kde se koronavirus poprvé objevil.

Vedení laboratoře to odmítá

Vedení laboratoře se ovšem od tohoto tvrzení plně distancovalo. Podle jejich slov Chuang Jen-ling přestal být zaměstnancem Institutu virologie již v roce 2015 a navíc se u něj údajně neměl koronavirus ani potvrdit. „Na vlastní život přísahám, že virus neunikl od nás,“ sdělila šéfka výzkumu zoonotických virů Š' Čeng-li. 

Čínský deník Žen-min ž'-pao ale už v roce 2018 informoval o tom, že v laboratoři pracují se smrtícími patogeny jako ebola. Kromě Institutu virologie se necelých 5 kilometrů od tržnice nachází Centrum pro kontrolu nemocí, kde odborníci analyzovali přenos koronaviru na netopýry. Tyto infromace ale nebyly nikdy potvrzeny a jsou označovány za fake news. 

 

Kromě teorie o úniku koronaviru z wuchanské laboratoře se samozřejmě internetem a sociálními sítěmi šíří další tvrzení, která však s jistotou můžeme považovat za konspirační teorie. 

Americká biologická zbraň

Jedna z teorií hovoří o tom, že by koronavirus měl být biologickou zbraní, kterou stvořili Američnané. „Virus do země dostali Američané a za šířením nebezpečného onemocnění stojí wuchanská laboratoř, v níž se nové viry testují.“ Taková tvrzení se mají údajně objevovat na čínských sociálních sítích. 

Britský týdeník The Economist zkoumal názory na čínských sociálních sítích a zjistil, že řada lidí je přesvědčena o tom, že koronavirus je součást amerického tajného programu k oslabení Číny. 

Objevují se i takové názory, že Američané rozšířili virus v Číně, aby ukázali, že je to zaostalá a nevyspělá země, ve které se šíří velmi nebezpečné nemoci. Ani tato teorie však doposud nebyla potvrzena. 

Čínané ukradli virus z Kandy

Další z mnoha teorií trvdí, že Čínané ukradli z kanadské laboratoře zákeřný virus. Kanadská televize CBC loni v červenci upozorňovala na porušení bezpečnostních pravidel čínskými vědci v mikrobiologické laboratoři ve Winnipegu.

Lidé se samozřejmě této teorie okamžitě chytli, věří jí a šíří dál. Kanadské úřady se ale na toto téma vyjádřily jasně. Zmiňovaná událost dle jejich slov nemá absolutně nic společného s pandemií koronaviru. 

KAM DÁL: Majitelka oděvní firmy píše Vojtěchovi: Povolili jste nám otevřít, ale znemožnili jste zboží prodávat.

 

https://www.ctidoma.cz/clanek/zajimavosti/konspiracni-teoretici-maji-kvuli-koronaviru-zne-biologicka-zbran-nebo-loupez-v-tajne-kanadske-laboratori--59646
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.