Nádherná Elizabeth byla milenkou krále i jeho syna. Cesta uličkou hanby se stala předlohou pro scénu z Her o trůny

Jeden král Elizabeth miloval, druhý ji dal vsadit do vězení
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Že se ze zdánlivě obyčejné služebné nemůže stát osoba, na kterou budou vzpomínat mnohé další generace? Elizabeth Shoreová dokázala, že je to možné. Na druhou stranu by ale alespoň v jednu chvíli jistě mnohem raději zapadla do davu. Proč? To, co ji proslavilo, by jistě nikdo z nás nechtěl prožít...

Jane se narodila v polovině padesátých let patnáctého století jako Elizabeth Lambertová. Její otec pro ni měl vznešenější ambice než byl jeho vlastní původ, a tak se mu velmi hodilo, že pohledná dcera dokáže zaujmout i urozené muže. Na druhou stranu se musí také přiznat, že ještě než se vydal na “lov” jejího bohatého manžela, vybavil dceru dobrým vzděláním. Protože se otec i přes svoje nižší postavení ve společnosti přece jen stýkal s lidmi od královského dvora a dokonce i s členy královské rodiny, využil svých známostí a dceru seznámil i s dvorními dámami, od nichž se lecčemu přiučila. Byla tak poměrně brzy připravena ke vstupu do nejvyšší společnosti. A otec ve své snaze pokračoval.

Za všechno mohla krása

Velký díl “práce” udělala Elizabetina krása, o které mluvil tehdy celý vznešený Londýn. "Růže Londýny", jak se Elizabeth přezdívalo, o nápadníky neměla tedy rozhodně nouzi a o milence jistě také ne. Nakonec ale dala svoje slovo bohatému zlatníkovi Williamu Shoreovi. Manželství to ale nebylo spokojené. Dokonce se mluvilo i o tom, že je její manžel impotentní, což mladé temperamentní ženě rozhodně nevyhovovalo. Dokonce byla natolik nespokojená, že v roce 1476 požádala o rozvod, respektive o anulování sňatku. Ačkoliv byl takový krok v té době poměrně složitý, žádosti bylo nakonec vyhověno a Elizabeth byla opět volná. Jak se svoji svobodou naložila?

Do "služeb" krále

Po anulaci manželství vstoupila krásná již zralá a zkušená žena do služeb krále Edwarda IV. Její pozice ale byla od počátku výrazně jiná, než tomu bylo u obyčejných služebných. Znovu za to mohla děkovat svojí kráse. Ani králové nejsou imunní proti náklonnosti k ženám, které ostatní převyšují svým vzhledem. Ostatně právě o Edwardu IV. se obecně vědělo, že má nespočet milenek. A tak se brzy začaly šířit zprávy o tom, že králova náklonnost k Elizabeth překračuje běžné meze. I když byl král ženatý, Elizabeth měla prakticky postavení manželky. Edward ji natolik miloval, že dokonce přehlížel i její milostný poměr s nevlastním synem.

Problémy po králově smrti

Vztah s králem byl ale ukončen v den královy smrti. Odešel ze světa v pouhých čtyřiceti letech. Její ochrany před světem se v té době proto ujal králův nevlastní syn a zároveň další z Elizabetiných milenců Thomas Grey. Byl tu ale ještě Edwardův bratr, král Richard III., který se ujal vlády do doby, než dosáhne plnoletosti vlastní syn zesnulého krále, v té době třináctiletý.

Richard III. byl mocný muž, jehož se obávali všichni, včetně jeho vlastní manželky. Kdo se mu protivil nebo mu jakkoliv stál v cestě, toho nechal bez jakýchkoliv výčitek zničit nebo připravit o život. Na rozdíl od svého bratra rozhodně netrpěl ani náklonností ke krásné Elizabeth. A to bylo pro ženu, zvyklou mužskou přízeň, velmi nemilé a navíc i nebezpečné. Brzy proto nastražil množství pastí, intrik a pomluv. Podle nich měla být Elizabeth součástí spiknutí, které proti němu mířilo.

Všichni do věžení, ale někteří jen na chvíli...

Jako obávaný panovník si mohl Richard III. dělat prakticky cokoliv chtěl. A tak se rozhodl poslat do vězení nejen oba syny svého bratra Edwarda IV., ale i Elizabeth. Ještě než se dostala za mříže, měla být ponížena před celým Londýnem. Jako žena obviněná ze smilstva měla projít uličkou hanby. Co to pro ni znamenalo? Téměř nahá, oblečená jen v obyčejné dlouhé košili, musela žena, zvyklá chodit oblečená do nádherných rób, projít městem. Jak už to bývá, i když bývala ještě nedávno oblíbenou královou milenkou a rádi ji měli i poddaní, při změně smýšlení “zhora” se přizpůsobili nové situaci. A tak si Elizabeth cestou ulicemi Londýna musela vyslechnout mnohé urážky. Nepřipomíná vám taková situace scénu ze seriálu Hry o trůny? Kde asi vzali autoři seriálu inspiraci?

Elizabeth tedy skončila ve vězení. Její krása ji ale ani tady nenechala na holičkách. Zamilovaný úředník, který měl tu moc, nařídil brzy její propuštění a dokonce si ji vzal za manželku, zatímco synové krále Edwarda se již nikdy neobjevili. Elizabetin další život už byl naštěstí klidný. Vždyť si také do okamžiku svého druhého sňatku prožila mnohé…

KAM DÁL: Okurková sezóna je tady, naložte je ještě lépe. Do sklenic se dají přidat neuvěřitelné věci