První vězeň, který utekl z Osvětimi, Tadeusz Wiejowski: Následky jeho činu byly hrůzné

Tadeusz Wiejowski byl prvním vězněm, který utekl z Osvětimi
Zobrazit fotogalerii (3)
06.08.2020 - 14:00  

Uplynulo přesně 80 let ode dne, kdy statečný vězeň koncentračního tábora Auschwitz-Birkenau jako první utekl z tohoto nacistického pekla. Možná si ani neuvědomil, co tím způsobí, nebo mu to bylo jedno. Těžko říct, každopádně svým činem odsoudil spoluvězně k mučení, týrání a čtrnáctihodinovému trestnému apelu. Mnozí nepřežili.

Švec Tadeusz Wiejowski se do koncentračního tábora  Auschwitz-Birkenau dostal 14. června 1940 v prvním transportu polských vězňů vypraveném z vězení v Tarnově. Bylo mu přiděleno vězeňské číslo 220. Byl tedy jedním z prvních vězňů, kteří měli s Osvětimí tu čest.

Jeden z prvních vězňů továrny na smrt

Nutno podotknout, že Osvětim tenkrát ještě rozhodně nepůsobila jako tábor smrti, i přesto se hned po příjezdu Wiejowski rozhodl, že zde moc dlouho nepobude a bude se snažit utéct stůj co stůj. Od počátku měl neblahý pocit, že bude hůře, a měl pravdu. Nejspíš si ale ani v nejdivočejších snech nedokázal představit, jaké zrůdnosti se budou v tomto táboře dít jen o pár měsíců později.

Útěk s elektrikáři

Už v srpnu téhož roku se mu naskytla první a vlastně i poslední příležitost. Problémy s elektřinou v táboře totiž řešila pětice polských civilních pracovníků. Čtyři z nich byli členy polského odboje. Švec se s jedním z nich domluvil, ten mu přichystal uniformu elektrikáře, Wiejowski se do ní oblékl a na konci směny s pracovní četou bez povšimnutí odešel ven z tábora. Utekl do nákladního vlaku, ve kterém odjel z dosahu lágru.

Strašlivý trest pro spoluvězně

Na absenci vězně se přišlo až při večerním sčítáni. Vedoucí tábora zuřil a nařídil trestný apel, díky němuž museli vězni více než šestnáct hodin stát v pozoru, bez jídla, vody, možnosti dojít si na toaletu a ještě je dozorci nutili dřepovat. První obětí apelu a rovněž i koncentračního tábora Osvětim se ten den stal Žid Dawid Wongczewski.

Uvěznění pro pomocníky

Pak si gestapo políčilo na elektrikáře, kteří ševci s útěkem pomohli. Po tvrdém výslechu je tajná policie odsoudila k trestu smrti, nakonec trest zmírnila na zmrskání a uvěznění v táboře. Z původní pětice elektrikářů se osvobození tábora dožil pouze jeden z nich. I tak byla snaha pomoci odměněna. 

Skrývání a strach

Ale ani uprchlík to neměl jednoduché, po útěku se skrýval v rodné obci. Na podzim roku 1941 byl bohužel objeven a znovu zatčen. Do Osvětimi ho už ale nevezli, uvězněn byl v obci Jasło, kde ho následně nacisté zastřelili v nevyužívané naftové šachtě. 

Odkaz byl zachován

Každopádně se stal polský švec Tadeusz Wiejowski prvním člověkem, který utekl z Osvětimi. Jeho odkaz se táborem nesl až do osvobození v lednu 1945. O útěk se za dobu fungování lágru pokusilo 928 lidí, z toho 878 mužů a 50 žen. Povedlo se to však jen hrstce z nich. Zbytek byl chycen, odvlečen zpátky a bez milosti popraven.

KAM DÁL: Šílené metody potratů v historii. Za nejhorší hřích v životě ženy hrozily kruté tresty.