Nový ministr Arenberger drží kormidlo zmaru. Odvolávám, co jsem řekl, a měním, co ještě nevím

Ani ministr Arenberger se neohlíží na názory odborníků
 

Aspoň náznak změny v komunikaci vládních ministrů mohlo ukázat páteční prohlášení nového šéfa zdravotnictví Petra Arenbergera: „Prostě dvacet lidí si může zahrát fotbal, i když budou trošku ošizení o brankáře.” Lehká nadsázka, snad i humor, v rámci klidné tiskovky bez výhrůžek - na to už nejsou čeští občané dávno zvyklí. O pár hodin později je však jasné, že se nic měnit nebude.

/KOMENTÁŘ/ Tedy určitě ne v rétorice a způsobu, jak hodlá vláda Andreje Babiše mluvit k národu. Už v podvečerním vyjádření pro Českou televizi totiž Petr Arenberger naznačil, že to, co řekl na odpolední tiskovce, asi od pondělí platit nebude. Amatérští fotbalisté si nezahrají, pokud si tedy nechce zakopat jeden na jednoho, což bylo možné i doteď. „Možnost setkávání 10 lidí vevnitř a 20 lidí venku se možná ještě zpřísní na dva lidi uvnitř a dva venku,” popřel ministr svá pár hodin stará slova s tím, že záleží na tom, jak se k věci postaví právníci. 

Hlavně nevykolejit

Proč se k tomu právníci nevyjádřili ještě předtím, než on sám vystoupil před média, asi nikdy nepochopíme. Ze zajetých kolejí se holt těžko vyjíždí. Zvlášť, když rozhodnutí nevznikají na základě doporučení odborníků, tedy epidemiologů a vědců, ale podle toho, jak se vyspí předseda vlády

Právě setkávání 10 lidí velmi vadilo členovi vládní rady pro zdravotní rizika Petru Smejkalovi a také jeho týmu - členům Mezioborové skupině pro epidemické situace (MeSES) při ministerstvu zdravotnictví, s níž nový šéf rezortu své preference v rozvolňování covidových opatření vůbec nekonzultoval. Arenberger své odpolední prohlášení hájí tím, že od pondělí nebude platit nouzový stav, ale aktivuje se místo něj pandemický zákon, který ovšem nemůže zakazovat shromažďování. A tohle pan ministr nevěděl už ráno? Nemohl mu to aspoň někdo říci, když se nestihnul tak rychle rozkoukat? 

A opět hry s pravdou

To, že pandemický zákon zcela jasně splňuje podmínky nezbytnosti zákazu konání veřejných a soukromých akcí, je jasné asi i vám. Výmluva nového ministra tak tedy neobstojí ani před běžným občanem a nezbývá než se ptát, proč pravidla rozvolňování nekonzultovala vláda s odborníky, kterých má v zásobě evidentně mnoho. Možná proto, že se hašení průšvihů na poslední chvíli stalo vládní zábavou. Zvlášť o víkendu, během kterého už si všichni amatérští fotbalisté kontrolovali špunty na kopačkách. Nakonec zřejmě zůstane od pondělí doma celé mužstvo a na hřiště opět nastoupí jen ti zprvu vyloučení brankáři.

KAM DÁL: Princ Philip se stovky nedožil. Jak bude probíhat jeho pohřeb?