Hřib vyzval Zemana, aby ušetřil stromy v Jelením příkopu. Ovčáček mu vzkázal, že má dělat něco pořádného

Primátor se chce podle Jiřího Ovčáčka pouze zviditelňovat
 

Pražský primátor Zdeněk Hřib vyzval prezidenta Miloše Zemana, aby při rekonstrukci Mockerových domů v Jelením příkopu nebyly pokáceny stromy pro betonovou plošinu na umístění jeřábu. Přírodu by podle primátora mohla navíc poškodit těžká technika. Práce mají začít do týdne. 

Domy pocházejí z konce 19. století a jejich autorem je architekt Josef Mocker. Betonová podesta má mít podle dopisu rozměry pět krát pět metrů a bude 1,5 metru hluboká s několika sedmimetrovými piloty pro umístění jeřábu. „Z toho důvodu by mělo být pokáceno několik vzrostlých stromů a do jedné z posledních částí zachované přírody v centru města by kromě samotného jeřábu houfně najely také nákladní auta a další stavební technika,“ píše v dopise Hřib.

Prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček v reakci sdělil, že primátor „se pokouší jen zviditelňovat, místo aby něco pořádného dělal pro hlavní město“. Politiku podle něj pojímá jako „jedno velké hejtování druhých“.

O kácení nic nevíme

Investorem rekonstrukce Nového proboštství je podle mluvčího Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze. Uvedl, že kapitula zatím Správu Pražského hradu nepožádala o souhlas s umístěním jeřábu do Jeleního příkopu.

„Doposud jsme jednali pouze se stavební firmou, která již splnila všechny podmínky a pokyny Odboru památkové péče Kanceláře prezidenta republiky a Archeologického ústavu AV ČR pro umístění stavebního jeřábu do Jeleního příkopu,“ poznamenal mluvčí. „Není nám také známo, že by kvůli tomu musela být kácena jakákoliv zeleň,“ dodal.

Zpřístupnění Jeleního příkopu bez odpovědi

Poslední rekonstrukce zeleně se podle primátora odehrála v příkopu v roce 1905. Od té doby tam člověk nezasahoval. Podle primátora existují jiné způsoby, jak dopravit materiál na potřebné místo.

Hřib rovněž v dopise uvedl, že záměr jde proti postoji vedení města, které chce vysázet v hlavním městě milion stromů. „Za poslední dva roky jsme vysázeli více jak 350 000 stromů... Bylo by velmi nešťastné z jedné strany ve městě stromy sázet, pokud by je někdo z druhé strany zase zcela zbytečně kácel,“ napsal primátor.

Zároveň znovu požádal Hrad, aby Jelení příkop zpřístupnil Pražanům. Dopis s touto prosbou odeslal už loni v prosinci, dosud na něj nedostal odpověď, uvedl.

Snad na začátku dubna

Mluvčí Správy Pražského hradu Jan Pastor řekl, že Pražské vodovody a kanalizace loni v listopadu ukončily opravu kanalizace v horním Jelením příkopu. „Proto bychom jej rádi veřejnosti otevřeli letos 1. dubna, samozřejmě pokud to epidemická situace dovolí a bude možné otevřít areál Pražského hradu,“ poznamenal.

Dolní část příkopu ale podle něj i nadále zůstane uzavřena kvůli opravě Nového proboštství, protože tímto místem bude odvážen stavební materiál. „Technika bude k navážení a odvozu materiálu využívat výhradně asfaltovou obslužnou komunikaci z Chotkovy ulice, která zde k tomuto účelu byla historicky vybudována.“

KAM DÁL: Adam Vojtěch byl jedním z nejlepších ministrů zdravotnictví. Jen příliš brzy ustoupil tlaku, říká jeho bývalý podřízený.