Na obličeji nám celý život hodují trudníci. Jak se jich zbavit, když jsou zavrtáni tak hluboko?

Trudník mazový pod mikroskopem
  |   zajímavost

Jsou zavrtaní v pórech a vlasových folikulách, kde se živí kožním mazem a starou kůží. Jinak nedělají nic, jen se neustále množí. Řeč je o roztočích s českým názvem trudník tukový a trudník mazový. Oba trudníky máme na svém obličeji celý život a podle nejnovějších zjištění vědců nám prý pomáhají.

Trudníci žijí na našem obličeji téměř úplně sami a jen zřídka se setkávají s konkurenčními parazity. Páří se pouze s geneticky podobnými roztoči, jejich těla jsou tak uzpůsobena jen k páření a žraní. „Zjistili jsme, že tito roztoči mají jiné uspořádání genů tělních částí než jiné podobné druhy, což je způsobeno tím, že se přizpůsobili chráněnému životu uvnitř pórů," uvedla Alejandra Perotti, docentka biologie bezobratlých na University of Reading, která se podílela na výzkumu těchto tvorů.

Ve dne spí, v noci žerou

Každý 0,3 mm dlouhý roztoč má malé nohy poháněné pouze třemi jednobuněčnými svaly a jsou tvořeny nejnižším počtem proteinů ze všech známých příbuzných druhů. Jejich genotyp je ve skutečnosti tak jednoduchý, že ztratili gen, který způsobuje, že se probouzejí v reakci na denní světlo, což je důvod, proč jsou naši obličejoví roztoči noční tvorové. To je pro ně dobře, protože jim chybí jakákoli forma ochrany před ultrafialovým zářením.

Trudníci nemají geny potřebné k produkci melatoninu, ale jsou schopni si ho opatřit jinak. Konzumují melatonin, který každý večer vylučuje naše kůže.

Sex mají na stojáka

Sexuální život roztočů se také změnil díky malému množství genů. Samec se při sexu nachází v takové poloze, kdy penis (ano, skutečně ho má) směřuje z přední části těla vzhůru jako roh nosorožce. Samec stojí pod samicí a oba se drží lidského vlasu.

Pro nás je ale přítomnost těchto tvorů v naší kůži prospěšná. Trudníci vyžírají ucpané póry a zbavují je tuku a nečistot, na kterých si pochutnávají.

V případě obličejových roztočů by tímto přínosem mohlo být vyžírání ucpaných pórů. „Roztoči byli obviňováni z mnoha věcí," řekl Dr. Henk Braig, spoluautor studie z Bangorské univerzity a Národní univerzity v San Juanu. „Jejich dlouhé spojení s lidmi by mohlo naznačovat, že by mohli mít také jednoduchou, ale důležitou prospěšnou úlohu, například udržovat póry v našem obličeji nezaplevelené." S tím souhlasí i jeho kolegyně Peroti.

„Měli bychom je milovat, protože jsou to jediní živočichové, kteří žijí na našem těle celý život. A měli bychom si jich také vážit, protože nám čistí póry,“ říká. Podle ní jsou navíc tito roztoči roztomilí.

Jestli vám bydlí trudníci v obličeji, není jisté. Jediný výzkum proběhl v 60. letech v bývalém Československu a ukázal, že jen 23,6 % lidí bylo hostiteli trudníků. Přesné procento hostitelů je však nadále nejasné, může to být i daleko vyšší číslo.

Zdroj: iflscience.com

KAM DÁL: Nejjedovatější zvířata u nás nemusí být jen pavouci.

Klíčová slova: