Syndrom suchého oka: Proč nám chybí slzy?

Nemáte slzy? Víte, kde je problém?
Zobrazit fotogalerii (3)
 

Podrážděné oči, pálení, pocit písku v očích, potřeba více mrkat. To jsou příznaky syndromu suchého oka, kterým může trpět až třetina z nás. Riziko rozvoje tohoto problému se přitom kvůli vlivům prostředí stále zvyšuje.

Mezi nejčastější příznaky patří podrážděnost očí, pálení a řezání, pocit písku v oku, únava, ale také neostré vidění nebo větší citlivost na světlo. Oko se nejprve snaží s touto situací vyrovnat samo. Proto můžete lidi se syndromem suchého oka poznat tak, že častěji mrkají nebo jim oči více slzí.

Pocit suchých očí může být i vedlejším příznakem dalších onemocnění. Nejčastěji dochází k záměně s alergií. "Dominantním příznakem suchého oka je pocit cizího tělíska doprovázený často pálením a řezáním, u některých forem zvýšeným slzením, u alergie je nejčastějším projevem svědění. U obou je ale doporučeno používat kvalitní zvlhčující oční kapky," vysvětluje oftalmolog MUDr. Jiří Štern. 

Týká se riziko syndromu suchého oka i vás?

Příčiny vzniku syndromu můžeme rozdělit na ty, které je možné ovlivnit, a na ty, které ovlivnit nemůžeme. Mezi první skupinu patří naše prostředí. Riziko syndromu suchého oka zvyšuje pobyt v přetopených, klimatizovaných nebo zakouřených místnostech, dlouhé sledování počítače, tabletu, obrazovky či telefonu nebo vystavení se slunci, prachu a větru bez ochrany očí.

OTESTUJTE SE
Trpíte syndromem suchého oka?

- připravte si stopky
- dvakrát mrkněte a při druhém mrknutí spusťte měření času
- během testu se dívejte upřeně, bez mrknutí oka, před sebe
- změřte čas do okamžiku, kdy již nemůžete kvůli pocitu pálení a řezání dále vydržet bez mrknutí
- pokud je doba kratší než 5 sekund, můžete trpět syndromem suchého oka. V tom případě je vhodné pořídit si kvalitní zvlhčující oční kapky (tzv. umělé slzy), případně konzultovat s očním lékařem

Pocit suchých očí se zhoršuje taktéž při nedostatku tekutin a může být vedlejším účinkem některých léků (antidepresiva, antihistaminika, sedativa, hormonální antikoncepce nebo betablokátory).

Riziko syndromu suchých očí roste se zvyšujícím se věkem. Nejen, že s přibývajícími roky se mění složení slz (což může narušit slznou rovnováhu), ale na vině jsou také hormonální změny spojené s menopauzou. Syndrom dále může souviset se závažnějšími onemocněními, jako jsou diabetes nebo vysoký krevní tlak.

Proč je důležité nic nepodcenit?

Oko je velmi citlivým orgánem a poruchy funkce si velmi rychle všimneme. Díky tomu může být syndrom suchého oka včas rozpoznán a léčen. Důležité je začít jakýkoli přetrvávající nepříjemný pocit řešit včas, protože zanedbání jednoduše řešitelných příznaků může vést k závažným poškozením funkce oka.

"Syndrom suchého oka je často podceňován, a to jak pacienty, tak i některými lékaři. Často se s tímto problémem setkáváme v období po operaci šedého zákalu (katarakty). Kvalita slzného filmu je také narušována u chronického kapání při zeleném zákalu (glaukomu). Následky neléčeného syndromu suchého oka mohou být vážné a jejich léčba dlouhotrvající," pokračuje MUDr. Štern.

Co s tím dělat?

I když jsou některé důvody syndromu suchého oka ovlivnitelné, ve skutečnosti není jednoduché přestěhovat se nebo změnit práci tak, abychom svým očím pomohli. Proto je důležité o oči dlouhodobě pečovat. V případě syndromu suchého oka jsou řešením zvlhčující oční kapky. "Při jejich výběru je důležité dát přednost kvalitě před nižší cenou," upozorňuje Štern.

Přípravky obsahující kombinaci látek (například HP Guar a borát), díky kterým se kapka lépe rozprostře po povrchu oka, tak stačí kapat, na rozdíl od jiných preparátů, méně často. "I když se tedy cena zdá na první pohled vyšší, ve skutečnosti je s levnějšími preparáty srovnatelná. Výhodou kvalitních kapek je skutečná a déletrvající úleva pro oči bez pocitu rozmazaného vidění, větší komfort díky nižší frekvenci užívání a fakt, že není nutné mít oční kapky stále na blízku," dodává oftalmolog.