Nekvalitní kosmetika může znamenat i ztrátu zraku. Nejlevnější není vždycky nejlepší řešení

Celkově ženy za kosmetiku utratí průměrně dva tisíce korun za měsíc. Sedí to i na vás?
Zobrazit fotogalerii (3)
16.09.2019 - 08:30  

Alergické reakce, pálení, začervenání nebo otoky očí. To vše může způsobit nekvalitní dekorativní kosmetika. Ta může ve výjimečných případech i poškodit zrak a to už opravdu není žádná legrace. Ne vždy platí, že novinka na trhu je to nejlepší, co můžete dostat. 

Pro oči i pro pleť je důležité se večer správně odlíčit. Je vědecky dokázáno, že ženy, které se na noc neodličují, vypadají na svůj věk mnohem starší. Nejlepší je použít odličovače určené přímo na oční okolí, nechat tamponek s odličovacím prostředkem chvíli na řasách a poté jemnými tahy líčidlo stahovat.

Šetřit se nevyplatí 

"Ženy, které tamponkem oči urputně dřou, si mohou nejen poškrábat víčka, ale i povrch oka, a tím si poškodit zrak. Podstatné také je používat jen kvalitní přípravky určené k péči o oči a oční okolí," popsala Michaela Netuková, lékařka oční kliniky.

Celkově ženy za kosmetiku utratí průměrně dva tisíce korun za měsíc. Tato částka ale zahrnuje i návštěvy kosmetičky či kadeřníka. Nákup levné dekorativní kosmetiky se přitom může krutě vymstít. Levná dekorativní líčidla zpravidla od asijských firem mohou vyvolat alergické reakce, otoky očí, zvýšit citlivost nebo začervenání očí. Tyto reakce ale nemusí nutně vyvolat jen levná kosmetika. Podle odhadů až pětačtyřicet procent žen zkouší novinky na trhu.

Regenerace očí je jednou z nejdůležitějších věcí. Pomáhají v tom antokyany, spojují se s kolagenem a dokážou díky tomu posílit kapiláry v očích. Tím se zlepšuje průtok krve do sítnice a obnovuje se rodopsin. Ten vašemu zraku pomáhá přizpůsobit se tmě. Pokud chcete přírodní antokyan, pak sáhněte po borůvce.

Ty ale mohou obsahovat různé alergeny a změna značky se může jednoduše vymstít. "Pokud se po nějakém kosmetickém přípravku objeví známky podráždění očí, je nutné přestat ho ihned používat. V případě alergické reakce je dobré oči okamžitě vypláchnout vodou, případně vykapat umělými slzami. Pokud podráždění neustupuje, měla by žena navštívit očního lékaře," doporučil specialista na problematiku očí Pavel Stodůlka.

Jaké jsou příčiny?

Tak například v letním období jsou oči namáhány slunečním zářením a suchým vzduchem, což vede k častějšímu podráždění, alergickým reakcím nebo zánětům spojivek. "Pokud má žena v oku nějakou infekci, například zánět spojivek, neměla by používat žádnou oční kosmetiku. Kosmetiku, kterou případně používá v době oční infekce, je dobré vyhodit. Může být totiž přenašečem infekce. Důležité také je oční kosmetiku nikomu nepůjčovat a nepoužívat kosmetiku někoho jiného. I to totiž může vést k zanesení infekce do oka," upozornil Stodůlka. 

V posledních letech se trendem stalo nalepování a barvení řas. Případy zarudnutí očí po prodlužování řas se ale objevují stále častěji. Výjimkou nejsou ani alergické reakce na používaná lepidla. Umělé řasy a zvláště lepidlo mohou alergizovat oční víčka a způsobit jejich zarudnutí, šupinatění a otoky. Zároveň způsobují oslabování vlastních řas a jejich vypadávání.

Odborník je vždycky fajn

"Některé salony používají řasy z jemné srsti zvířat, která je sama o sobě alergizující. Navíc pokud se lepidlo dostane přímo do oka, může poškodit zrak. Stále oblíbenější je v poslední době prodlužování řas speciálními kapkami, které jsou k vlastním řasám šetrnější. Podporují jejich růst a houstnutí," doplnila doktorka Michaela Netuková.

Jako ve většině případů, tak i tady platí, že než se do něčeho pustíte na vlastní pěst, je dobré se poradit s odborníkem, ideálně s lékařem. Máme totiž ve zvyku profesionální rady vyhlédávat až ve chvílích, kdy je pozdě. A pak se divíme, že nemáme co do činění s kouzelníkem, který jako mávnutím kouzelného proutku vše napraví. Tak to bohužel nefunguje. 


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru