Nateklé kotníky: Jak se nepříjemného problému snadno zbavit

S otokem kotníků vám pomůže mimo jiné i studená sprcha
  |   zajímavost

Otoky kotníků trápí celou řadu lidí, a to zejména v letních měsících. Vysoké teploty tento problém totiž mnohonásobně zhoršují. Naštěstí ale existuje několik jednoduchých způsobů, jak se otoků zbavit.

Otoky kotníků jsou v létě bohužel poměrně rozšířeným problémem. Může za to totiž přirozený systém ochlazování našeho těla, který způsobuje, že se nám u kotníků hromadí tekutina, která většinou sama zmizí okamžitě poté, co se ochladíme.

Naštěstí ale existuje hned několik zaručených způsobů, jak tomuto nepříjemnému problému předejít nebo ho rychle zvrátit.

Krátkodobé otoky kotníků pro nás nejsou nijak nebezpečné, pokud na sobě ale pozorujete tento typ otoků dlouhodobě, může se jednat o příznak vážné nemoci. V takovém případě byste se o tomto problému měli okamžitě poradit s vaším praktickým lékařem.

Dejte si nohy nahoru

V momentě, kdy ucítíte, že vám kotníky natékají, byste si měli nohy okamžitě vyvýšit. Ideální je vyvýšit nad úroveň vašeho srdce, můžete si tedy například lehnout na postel či na zem a nohy opřít o zem.

Postup byste v případě problémů s otoky končetin měli opakovat třikrát až čtyřikrát denně po dobu 30 minut.

Pravidelná aktivita

Může se zdát, že pravidelná aktivita otoky končetin ještě zhorší, opak je pravdou. Platí to ale pouze u mírných forem pohybu, jako je plavání nebo procházka. Mírná fyzická aktivita nám může pomoci podpořit proudění krve tělem a uvolnit tak i tekutinu tvořící otok.

Vyhýbejte se horku

Vyhýbat se vysokým teplotám je v letních měsících téměř nemožné. Dokonce i malé změny našich každodenních zvyků nám ale mohou pomoci.

Vždy vyhledávejte stín a místnosti s klimatizací. Pomůže i nosit si s sebou kapesní větráček a odpustit si teplé lázně a sprchy. Naopak nám může pomoci osprchovat si nohy studenou vodou nebo na ně aplikovat chladivý sprej.

Hydratace

Velmi důležitá je v boji proti otokům také dostatečná hydratace.

Dodržovat pitný režim vám pomůže i osvěžující ledový čaj, recept nejdete zde.

Dokonce i mírná dehydratace totiž může způsobit zvýšenou koncentraci soli v krevním oběhu, což vede k zadržování vody, a tím pádem i k tvobě otoků. Snížit obsah soli bychom měli ze stejného důvodu i v našem jídelníčku.

Zdroj: Bellevue Foot Doctor

KAM DÁL: Oblíbená letní jídla, která nám ničí zuby. Jak si je vychutnat bezpečně?


Zdraví