Růžové šílenství: Proč nenávidíme Valentýna?

Valentýn existuje jen v růžové...?
 

Ze všech těch růžových nesmyslů je vám trochu nevolno, na rudé růže už máte vypěstovanou alergii a nemyslíte si, že sdílením více citátů o lásce budete šťastnější? Gratulujeme, patříte mezi menšinu lidí, kteří nepropadají Valentýnskému šílenství.

Je to jasné jako facka. Valentýn, jako další svátky, trpí komercí, tlakem na to prodat co nejvíce růžových srdíček, kytiček a podobně. Tento svátek zároveň vytváří tlak na páry, ale i na singles. A to už vůbec nemluvíme o tom, že je to další z amerických svátků, které tak rádi přebíráme. Přitom máme "svůj" 1. květen, lásky čas.

Oslavy svátku sv. Valentýna v českých zemích jsou relativně nová záležitost. Jako patroni rodiny byli dřív uctíváni spíše sv. Jáchym a sv. Anna a samozřejmě sv. Josef se svatou rodinou. Tradice sv. Valentýna coby patrona snoubenců se výrazněji rozšířila až po roce 1989. Češi přesto za svátek zamilovaných mnohem více považují 1. květen.

Jak odolat davovému šílenství? 
Pokud chcete odolat davovému šílenství, které se pojí se svátkem svatého Valentýna, musíte mít pevné nervy. Zkuste se vyhnout květinářství, hračkářství i klenotnictví a strávit ten den ve společnosti lidí nebo člověka, které máte rádi. Nejrozumnější bude nesnažit se navečeřet v romantické restauraci. 

Valentýnské klišé 
Myslíte si, že Valentýn si užijete jedině s kyticí růži a zamilovaným přáníčkem s předtištěným citátem o lásce? Pokud pro vás Valentýn znamená hlavně stres, co koupit, spoustu růžových srdíček, romantický film a večeři v kýčovité restauraci, nejspíše děláte něco špatně.

Proč slavit?
Mnoho lidí si nechalo tento svátek zkazit a vkládají do naplnění masové přestavy o tom, jak Valentýna "správně oslavit" příliš velká očekávání, z čehož nutně plynou příliš velká zklamání. Na druhou stranu, pokud máte někoho rádi, zkuste se zamyslet. Opravdu to chcete odbýt hláškou: "Valentýn je tak komerční, já tě miluju každý den, a tak si můžeme udělat hezký večer přece kdykoliv?"

Jistě je skvělé udělat si hezký den, večer nebo třeba ráno - kdykoliv, ale proč se tedy tak záměrně vyhýbat právě Valentýnovi? Možná není od věci upřít své úvahy směrem: "Valentýn je komerční, ale když už ho slaví tolik lidí a má dnes hezký den, proč bychom si ho neužili taky?" No a od téhle úvahy je už jen krůček ke způsobům, jak si užít Valentýn bez klišé.

Valentýn bez klišé tipy 

  • Jděte na super procházku.
  • Užijte si sportu, fitnescentra budou na Valentýna nejspíše prázdná.
  • Cíleně se smějte párům, které ralizují brutálně komerční prožívání Valentýna.
  • Udělejte radost někomu, kdo to nečeká. 
  • Myslete i na ty, do nichž nejste "zamilovaní", ale máte je prostě jen rádi.