Na pražském magistrátu zasahuje policie. Může jít o zametání důležitých kauz pod koberec

Dějí se to zase věci...
Zobrazit fotogalerii (5)
 

Na pražském magistrátu zasahují policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ). Mluvčí magistrátu Vít Hofman řekl, že se zajímají o sport a tělovýchovu. Podle zákulisních informací má jít o vyšetřování grantové komise a policisté v civilu předvolali k výslechu několik politiků.

Podle serveru iDnes.cz předvolání potvrdili někteří členové grantové komise. Kvůli sportovním dotacím policie na magistrátu zasahovala už loni. Podle Pirátů by měla odstoupit ředitelka magistrátu Martina Děvěrová, tvrdí, že zametla loňskou kauzu pod koberec. Magistrát to odmítá.

"Můžeme potvrdit, že na magistrátu byla realizována policejní akce v již prověřované věci, kterou nebudeme specifikovat," uvedla bez dalších podrobností mluvčí městských státních zástupců Štěpánka Zenklová.

Kdo byl předvolán?

Policisté zasahovali na magistrátu už loni v květnu v souvislosti s dotacemi ministerstva školství. V poutech tehdy z budovy na Mariánském náměstí odvedli politika Karla Březinu (ČSSD), který dotační komisi stále předsedá. Dnes se prý nic podobného neopakovalo, předvolání k výslechu nicméně obdrželo několik politiků. Jde opět o Karla Březinu a dále například o Antonína Lébla (ANO), Petra Dolínka (ČSSD) či Jiřího Haramula (ANO). Všichni jsou členy zastupitelského výboru pro sport a většina je i v grantové komisi.

"Magistrát policistům poskytuje maximální součinnost. Bližší informace nemůžeme vzhledem k probíhajícímu vyšetřování poskytovat," nebyl příliš sdílný mluvčí magistrátu. Podobně reagovala primátorka Adriana Krnáčová (ANO), podle níž zatím vyšetřovatelé nedali dostatek informací. Už nyní nicméně ví, že bude chtít postavit mimo službu ředitelku odboru sportu a tělovýchovy Soňu Fáberovou.

Chtějí něco skrývat?

"Zároveň také budu chtít vědět, jak ředitelka magistrátu prověřila činnost toho odboru a rozdělování magistrátních grantů po dotačním skandálu na ministerstvu školství v minulém roce. Tam magistrát sice nefiguroval přímo, ale paní Fáberová byla v souvislosti s tou kauzou také zmiňována. Opravdu nevím, koho se to kromě paní Fáberové týká, ale znovu opakuji, budu chtít důkladné prošetření, padni komu padni. Za magistrát můžu přislíbit maximální součinnost," uvedla primátorka.

V souvislosti s loňským zásahem kritizují vedení magistrátu Piráti, podle nichž dnešní situace znamená, že úřad věc zametl pod koberec. Na stav odboru sportu podle pirátského kandidáta na primátora Zdeňka Hřiba strana upozorňovala. "Ředitelka Děvěrová korupční kauzy přikrývá místo toho, aby je řešila. Piráti ředitelku upozornili i na další případ střetu zájmů úředníka na majetkovém odboru, kde ředitelka rovněž nekonala," uvedl bývalý pražský zastupitel a současný poslanec Jakub Michálek. Primátorka by podle Pirátů měla ředitelku Děvěrovou odvolat.

Mluvčí magistrátu Hofman to odmítl. "Je to nesmysl. Paní ředitelka se případem zabývala, jak Pirátům i sdělila. Loňské vyšetřování policie navíc nijak nesouviselo s magistrátem, ale s ministerstvem."

Komu to prospěje? Magistrátní ředitel odboru majetku přistižen při lži. Čtěte zde.
Klíčová slova: