Požár haly v Letech: Kvůli toxickému kouři bylo zakázané větrat

Požár haly v Letech u Prahy
 

Po deseti hodinách dostali hasiči pod kontrolu požár haly se zhruba 600 tunami elektroodpadu v Letech u Prahy. V odpoledních hodinách se na místě stále zasahuje. Aktuálně platí poplach třetího stupně ze čtyř možných. Pro obyvatele Prahy je doporučeno nevětrat kvůli toxickému kouři. 

Povolaný statik konstatoval nebezpečné narušení objektu a nařídil demolici, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Jaroslav Gabriel. Nikdo se během zásahu nezranil, škoda na uskladněném materiálu je odhadnuta na pět milionů korun. Hasiči doporučili lidem v Praze kvůli zápachu nevětrat. Zápach není nebezpečný, chemická služba nenaměřila žádné nebezpečné hodnoty. Doporučení nevětrat platí do odvolání, později hasiči doporučili nevětrat i několika středočeským obcím v okolí Let.

Toxický kouř

Hala o rozměrech zhruba 40 krát 70 metrů začala hořet v sobotu před 20:00. Velitel zásahu vyhlásil třetí stupeň požárního poplachu ze čtyř možných, na místo se sjelo 22 jednotek hasičů, více než 40 vozidel a přibližně 130 hasičů.

Z místa stoupal během noci hustý toxický kouř, podle Gabriela se ale díky příznivým podmínkám šířil do neobydlené oblasti. Během neděle se ale změnilo počasí, vítr se začal otáčet a rozšířil se na okolní obce a Prahu.

Hasičům na místě pomáhá množství speciální techniky jako například velkoobjemové kontejnerové čerpadlo s výkonem 4 250 litrů za minutu, které pomáhá dopravovat vodu z více než 900 metrů vzdálené řeky Berounky. Povolán byl tankovací kontejner ze stanice Rakovník, který doplňuje naftu do cisteren. Na místo dorazila speciální těžká technika ze záchranného útvaru ve Zbirohu.

Nevětrat do odvolání

Před 6:00 začali hasiči provádět demoliční práce, využívají k tomu speciální Tatru s rypadlem, která přijela ze Zbirohu. Po poledni se k demolici přidalo pásové rypadlo, které dorazilo až z Hlučína.

Zásah byl dnes ráno krátce přerušen, aby mohli být hasiči vystřídáni, od té doby se opět hasí. Odpoledne by podle Gabriela měly dorazit další jednotky hasičů, které vystřídají v současnosti zasahující. Likvidace požáru se dá očekávat dnes večer nebo až v pondělí dopoledne.

Pražští hasiči doporučili obyvatelům Prahy, aby kvůli zápachu z požáru v Letech nevětrali. "Chemickou službou nebyly naměřeny nebezpečné hodnoty, zápach je však cítit i v dalších částech Prahy. Doporučení nevětrat platí do odvolání," uvedl mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Podle Gabriela během dnešního dne odebrala chemická laboratoř vzorky z řeky Berounky, vodu kontroluje od soutoku s Vltavou v Praze až k Letům. Výsledky rozborů by mohly být známé během pondělí. "Nedošlo ale k úhynu ryb, takže nepředpokládáme žádné velké komplikace v této oblasti," řekl Gabriel.

Trampolínové centrum v plamenech. Škoda se odhaduje na 20 milionů. Více čtěte zde.
Klíčová slova: