Hřib: Nevpouštějte do obchodů lidi bez ochranné roušky

Pražský primátor odhalil zajímavý důvod, proč je v ulicích města příliš mnoho aut
 

Krizový štáb hlavního města doporučil obchodníkům, aby nevpouštěli do obchodů lidi bez ochranných roušek. Důvodem je ochrana proti možné nákaze koronavirem. V hlavním městě budou od středy 17. března jezdit nově tři sanitky pro mobilní odběr vzorků. V sanitkách budou sloužit proškolení medici. Jedna sanitka je již v provozu.

Město zároveň nabírá dobrovolníky pro pomoc například na telefonické lince. "Toto je v tuto chvíli pouze doporučení, ale já pevně doufám, že bude respektováno tak, abychom skutečně dosáhli ochrany lidí u záležitostí, kterým se nemohou vyhnout, protože do obchodu si musí zajít. Doufám, že pro to všichni Pražané budou mít pochopení," řekl Hřib.

Musí mít dostatek pomůcek

Pro mobilní odběr vzorků budou od úterý jezdit čtyři sanitky. "Všechny lékařské fakulty dodaly mediky, kteří byli proškoleni a budou je (vozy) obsluhovat," uvedl ředitel Pražské záchranné služby Petr Kolouch. Proškoleno bylo dnes 17 mediků, kteří se budou střídat ve dvanáctihodinových službách. Vozy pak budou řídit strážníci městské policie.

Důležité je podle Koloucha, aby měli medici k dispozici dostatek pomůcek a materiálu. První sanitku, která je již v provozu, budou nadále obsluhovat specialisté z infekčního oddělení Nemocnice na Bulovce.

Ozývají se dobrovolníci

Magistrátu se uplynulý víkend ozvalo 1 300 lidí, že chtějí působit jako dobrovolníci. Z nich je již 113 proškoleno a dostanou roušky a další ochranné prostředky. Další bude město podle náměstka primátora Petra Hlubučka nabírat. Může se totiž stát, že někdo z nich se dostane do kontaktu s nakaženým člověkem, a město s ním proto bude muset přerušit spolupráci.

Každý, kdo se přihlásí jako dobrovolník, nesmí patřit do rizikové skupiny obyvatel, to znamená například senioři, a nesměli se v rizikové skupině ani pohybovat. Hlásit se mohou na stránce pomahamepraze.cz.

Koronavirus mezi slavnými. Politici, herci a sportovci bojují se zákeřným virem.