Ježíšku, prosím o svědomí a páteř pro Bureše. Lidé v menších městech a obcích žádají demisi Babiše

Tento týden budou ještě další demonstrace
 

Výzvy k demisi zazněly na demonstracích proti premiérovi Andreji Babišovi (ANO) ve středočeských městech. Protestní akce svolané spolkem Milion chvilek se konají po celé zemi s výjimkou Prahy a krajských měst. Ve středních Čechách se demonstrovalo například v Berouně, kde se sešlo asi 200 lidí. V Čelákovicích u Prahy bylo účastníků kolem 40. Demonstrace jsou hlášené i na dalších místech regionu.

Na akci v Berouně promluvili mimo jiné politolog Vratislav Doubek nebo ředitel Transparency International David Ondráčka. Řečníci v Čelákovicích připomínali myšlenky prvního československého prezidenta Tomáše Garrigua Masaryka o demokracii. V rukou drželi transparenty vyzývající premiéra k odstoupení, k vidění byl třeba i poutač s nápisem "Ježíšku, prosím o svědomí a páteř pro Bureše".

Další demonstrace už v úterý

Spolek Milion chvilek a jeho příznivci již řadu měsíců požadují na demonstracích i formou petic demisi premiéra či zastavení státních zakázek a dotací pro holding Agrofert, který Babiš dříve vlastnil a jenž kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do svěřenských fondů. Uvádějí také, že hájí nezávislost justice i médií. Tvrdí, že Česko nemá mít v čele vlády politika, který je ve střetu zájmů a stále čelí trestnímu stíhání kvůli kauze Čapí hnízdo. Babiš respektuje právo lidí demonstrovat, odstoupit ale nehodlá. Obvinění odmítá.

Naposledy se konala demonstrace 10. prosince na pražském Václavském náměstí, na stejném místě se koná protestní akce pod heslem Budoucnost bez Babiše i toto úterý. Milion chvilek pořádal také dvě největší veřejná shromáždění po listopadu 1989 na pražské Letné. Letos v červnu i v listopadu se tam pokaždé sešlo odhadem na čtvrt milionu lidí.


Životní styl

Zdraví

V obraze