Očekávám nárůst rakoviny i dalších vážných nemocí, říká primář Poláček. Může za to strach z covidu i uzavřené okresy

Ve zdravotnických zařízeních jsou účinná zabezpečení a přenos nákazy nehrozí
 

Češi jsou dlouhodobě vyhlášení tím, že jen menšina z nich chodí k lékařům na ambulantní vyšetření a preventivní prohlídky. Může za to lenost, laxnost i strach. Situace se v době koronavirové pandemie ještě zhoršila.

Smutnou skutečnost potvrzuje i primář gynekologicko-porodnického oddělení Nemocnice Rakovník MUDr. Radek Poláček. „Je pravdou, že se množí případy, kdy objednané ženy k ambulantnímu vyšetření nepřijdou. Může to být obavami, probíhající nemocí nebo nyní zavřením okresů,“ uvedl.

Obavy z koronaviru jsou liché

To ovšem není rozumné řešení, protože v případech, když se na problémy nepřijde včas, hrozí další zdravotní komplikace. „Obávám se, že v důsledku těchto absencí můžeme v budoucnu očekávat nárůst vážných onemocnění včetně rakoviny,“ varuje primář Poláček.

Pokud lidé mají strach z COVIDu-19 a kvůli tomu vynechávají ambulantní či preventivní vyšetření, tak jsou jejich obavy liché. Ve zdravotnických zařízeních jsou účinná zabezpečení a přenos nákazy nehrozí.        

Podle statistik ministerstva zdravotnictví pouze čtvrtina dospělých Čechů chodí na preventivní prohlídky k praktickému lékaři a podobně je tomu i u ambulantních vyšetření specialistů. V zahraničí přitom dochází na pravidelné prohlídky ke svým lékařům až 80 procent populace.

KAM DÁL: V Kadani očkovali lidi mimo seznam, tvořila se "promořovací" fronta. Radní za ANO podle předsedy praktiků Šonky lže.