V Kadani očkovali lidi mimo seznam, tvořila se "promořovací" fronta. Radní za ANO podle předsedy praktiků Šonky lže

Dodržovat nařízení? Rozestupy? Promořování zdar
Zobrazit fotogalerii (2)
 

V Kadani se odehrál ve dnech 6. a 7. března podivuhodný úkaz – mimořádná očkovací akce, při které se podařilo vyočkovat 3 600 dávek vakcíny. Ústecký kraj zde místo toho, aby dal očkovací látky praktikům, kteří by naočkovali skutečně staré a nemocné pacienty, je dal do nemocnice Kadaň. Zde se podstatná část očkovala lidem, kteří nyní vůbec vakcínu dostat neměli. Pozastavuje se nad tím i MUDr. Petr Šonka, předseda Sdružení praktických lékařů.

Podle doktora Šonky počet balení odpovídá počtu praktiků připravených očkovat v okrese Chomutov. „Kraj tedy mohl bez problémů dát tyto vakcíny jim a bylo by naočkováno 3 600 seniorů v ordinacích praktiků,“ kroutí hlavou předseda Sdružení praktických lékařů.

Očkovaly se osoby, které neměly nárok

Seniorů nad 80 let se při této akci podařilo naočkovat v Kadani 76. „Kolik bylo seniorů nad 70 let, nám není známo (raději nikdo, ani centrální řídicí tým, data nezveřejnil), zveřejnili pouze, že lidí mladších 55 let bylo naočkováno v Kadani 1 400. Je tedy celkem zřejmé, že v naprosté většině se očkovaly osoby, které být vůbec očkovány neměly. K tomu máme řadu informací, ostatně sama nemocnice zveřejnila několik dní před celou „akcí“ inzerát, který vyzývá, aby se očkovat přijely i osoby mladší 70 let. Prostě přijeďte, kdo chcete, a naočkujeme, vše mimo rezervační systém,“ doplňuje další informace Šonka.

Podle krajského radního Radima Laibla se jednalo o zůstatek vrácený praktickými lékaři. „Kadaň získala přebytek dávek vakcíny, které měly být rozdělené mezi 250 praktických lékařů v kraji, část se nám ale nečekaně vrátila,“ řekl politik z hnutí ANO Chomutovskému deníku. Podle Šonky je to ale lež, proti které je třeba se ohradit.

Praktikům nikdo vakcíny nedal

Předseda Sdružení praktických lékařů totiž tvrdí, že nešlo o žádné vakcíny vrácené praktiky. „Těm nikdo žádné nedal (a kdyby dal, tak je samozřejmě naočkují), ostatně to potvrzuje i prvotní reakce pana hejtmana Ing. Jana Schillera z kraje na podnět ze strany praktických lékařů, kterou máme k dispozici. Cituji: „Moc mě to mrzí a věřte, že jak bude dávek víc, tak praktičtí lékaři dostanou tyto dávky také.“

Vysvětlení důvodu, proč byli očkováni lidi mimo "pořadník", tak zřejmě dost pokulhává. „Chápeme, že se snaží tento průšvih nějak vysvětlit, ale praktici prostě neměli co vracet, protože nic nedostali. Trvale Ústecký kraj žádáme, aby jako v jiných krajích dostávali praktici očkovací látky přímo do svých ordinací, postupně do každé ordinace jedno balení podle počtu svých zájemců z řad seniorů o očkování, ovšem kraj nebyl k tomuto ochoten. Takže praktici nic nedostali a nic nevrátili,“ má jasno Šonka.

U očkování se tvořila fronta, pěkné promoření

Šonka dále uvádí, že hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller z hnutí ANO se vyjádřil tak, že jinak vakcíny rozdělit nešlo. Podle lékaře je to ale nesmysl. „Samozřejmě šlo, kdyby je dal praktikům, tak bylo očkováno 3 600 seniorů. Dále uvedl, že už „vychytali mouchy“. Zda považuje to, že několik tisíc seniorů přišlo o možnost se nyní očkovat za „mouchy“, asi není třeba komentovat, jen doufáme, že je skutečně vychytali.“

V době, kdy je vakcín akutní nedostatek, v Ústeckém kraji neočkují rizikové skupiny, ale zkrátka ty, "kdo jdou kolem". „Je celkem jasné, že to, co se v Kadani stalo, může mít dopad na zdraví těch seniorů, kteří vakcíny nedostali, protože se s velkou slávou vyočkovaly v Kadani na neindikované pacienty. Očkuj každého, kdo přijde, hlavně ať to máme rychle hotové. A ještě poznámka. Z fotek, které k tomu máme k dispozici, se tam vytvořilo docela pěkné promořovací setkání, naštěstí povětšinou i dle fotek mladších lidí, takže dopady snad nebudou nijak fatální…“

KAM DÁL: Ve vaně s Evou Decastelo. Ty jsi tak krásná holka, chválila ji kolegyně ze seriálu Slunečná.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru