Rekonstrukce Libeňského mostu: Pražští radní odložili projednání studie oprav

 

Pražští radní dnes odložili projednání studie rekonstrukce Libeňského mostu. Materiál projednají na svém zasedání v příštím týdnu. Důvodem je žádost magistrátního výboru pro dopravu, aby byl dokument představen nejdříve na jeho zasedání. Libeňský most z roku 1928 je ve špatném stavu a nikdy nebyl opravován.

Náměstek primátora Adam Scheinherr uvedl, že byl o změnu postupu představení materiálu požádán výborem, neboť jde o významný materiál. Na jednání výboru jsou navíc přítomni opoziční zastupitelé, kteří o dokumentu hlasují. Může tam být i veřejnost. Jednání radních jsou oproti tomu neveřejná a přestože na ně zástupci opozice mohou přijít, nemohou o dokumentu hlasovat. Výbor zasedne v úterý 8. září.

Smlouva bude za půl roku

Poté, co materiál projedná výbor i radní, by Technická správa komunikací (TSK) měla vypsat zakázku. Scheinherr minulý týden řekl, že zhruba za půl roku by pak mohla být podepsána smlouva s dodavatelem. V tendru bude TSK hledat firmu podle pravidla project and build, tedy společnost, která dodá nejen projekt, ale zároveň sama opravy na mostě provede. Rekonstrukce by mohla začít v první polovině roku 2022.

Snížení rychlosti tramvají

Kvůli špatnému stavu byla na mostě v roce 2014 snížena rychlost tramvají. TSK most letos testovala a na základě výsledků mohou tramvaje po mostě jezdit až 50kilometrovou rychlostí, tedy významně rychleji. Na jaře roku 2018 TSK podepřela rámové konstrukce na předpolí hlavního mostu přes Vltavu.

Zátěžové zkoušky

Libeňský most je soumostí tvořené historickým mostem přes Vltavu a tzv. inundačním mostem. V minulosti podstoupil jednu zatěžovací zkoušku, ale pouze na inundačním poli u Palmovky. Město chystá jeho rekonstrukci. Minulé vedení metropole chtělo most zbourat, ale od záměru ustoupilo.

Problémy se stavem mostů má Praha dlouhodobě. Na začátku prosince 2017 spadla lávka pro pěší mezi Císařským ostrovem a Trojou. Při nehodě byli zraněni čtyři lidé. Nová lávka bude hotova letos v říjnu. Praha aktuálně řeší také opravu Hlávkova mostu. Ve špatném stavu je také Palackého most a Praha letos opravuje spodní části Barrandovského mostu.

KAM DÁL: Čeští vědci úspěšně testují biosenzor na koronavirus, uvažují o dalším vývoji


Hobby