Putinův kuchař Prigožin už šéfovi neuvaří. Jeho letadlo se zřítilo přesně dva měsíce po vzpouře

Jevgenij Prigožin (vpravo) a Vladimir Putin v době, kdy si ještě rozuměli
Zobrazit fotogalerii (3)
  |   glosa

Sázky na dlouhověkost Jevgenije Prigožina po vojenské vzpouře Wagnerovy skupiny nebyly velké. Smrt jej pravděpodobně nalezla již dva měsíce po vzpouře. Ani nemusel chodit okolo otevřeného okna. Jeho soukromý letoun se zřítil 23. 8. ve večerních hodinách tamního času severně od Moskvy.  Zřejmě je to jasný Putinův vzkaz jeho odpůrcům, že zrada se neodpouští.

Wagnerova skupina byla od začátku války na Ukrajině asi nejviditelnějším bojovým uskupením. Pozornost si získala především dobytím Bachmutu. Prigožin byl také hlasitým kritikem bojů na Ukrajině. Jeho žoldnéři obsadili velitelská stanoviště ruské armády ve Voroněži či Rostově na Donu. Na sociálních sítích veřejně vyhlašoval, že chce dojít až do Moskvy a zatknout ministra obrany Šojgua a náčelníka generálního štábu Gerasimova. Vladimír Putin označil jeho jednání za vzpouru. Druhý den běloruský prezident zprostředkoval dohodu o smírném urovnání vzpoury. Wagnerovci se zastavili 200 kilometrů od Moskvy a postupně se stáhli. Prigožinovi i jeho mužům byla slíbena beztrestnost. Tomu však nemohl věřit nikdo.

Je Prigožin mrtvý?

Od středečního odpoledne, kdy na sociálních sítích začaly kolovat záběry padajícího letadla, které bylo identifikováno jako Prigožinovo letadlo Embraer Legacy, se množí spekulace, zda Prigožin zemřel. Podle ruských zdrojů byl Jevgenij Prigožin na seznamu cestujících. Při pádu letadla zemřelo všech deset lidí na palubě. Údajně byl na palubě vedle Prigožina i Dmitrij Utkin, faktický velitel žoldnéřů, jehož přezdívka Wagner dala celé skupině jméno. Podle zveřejněných záběrů se letadlo řítilo ve spirále k zemi, pád byl zřejmě způsoben oddělením jednoho z křídel. Spekuluje se o jeho sestřelení či bombě na palubě. To by bylo symbolické. Letadlo se zřítilo 23. 8. večer tamního času, tedy přesně dva měsíce od vzpoury Wagnerovců. Oficiální zdroje smrt Prigožina potvrdili. Což ovšem v Rusku nic neznamená.

Z kriminálníka oligarchou snadno a rychle

Jevgenij Prigožin pocházel z Petrohradu (dříve Leningrad) a byl židovského původu. Již v osmnácti letech byl poprvé odsouzen, ve svých dvaceti letech byl odsouzen na dvanáct let za loupež v organizované skupině, podvod a organizování prostituce nezletilých. Ve vězení strávil devět let. Po svém propuštění začal podnikat v gastronomii, v roce 1995 založil první luxusní restauraci v Petrohradě. O dva roky později otevřel na zakoupené lodi restauraci Nový ostrov. Na ní hostil Vladimír Putin například prezidenta Francie Chiraca či amerického prezidenta Bushe, Putin zde slavil i své narozeniny. Známost s Putinem Prigožinovi otevřela nebývalé možnosti. Jeho společnosti dodávaly jídlo pro armádu i školy. Za to dostával od státu miliardy rublů. Získal tak přezdívku Putinův kuchař.

Wagnerova skupina

V roce 2022 Jevgenij Prigožin veřejně přiznal, že je zakladatelem tzv. Wagnerovy skupiny – soukromé bezpečnostní a polovojenské organizace, která operovala například v Sýrii, kde také jiná Prigožinova společnost získala právo na 25 % zisku z ropných polí, které Wagnerova skupina osvobodila z držení bojovníků islámského státu. Skupina také bojovala v Libyi na straně generála Haftara, který se snaží Libyi ovládnout. Po zahájení války na Ukrajině se tato skupina stala významným hráčem v konfliktu. Své působení na Ukrajině ukončila až její letošní vzpoura.

Zrada se v Rusku neodpouští

Vzpoura Wagnerovců skončila dohodou a Wagnerova skupina se stáhla do Běloruska. Od začátku však bylo zřejmé, že akce, která Putinovým režimem otřásla a ukázala jeho slabost, takto jednoduše neskončí. Rusko je složitá země, Putin svým odpůrcům neodpouští a u jeho okolí Prigožin oblíben určitě nebyl. Bylo tak zřejmé, že není otázkou jestli, ale kdy Prigožin zemře. To, že to nebude přirozenou smrtí, bylo vlastně jisté. Pokud se jeho smrt opravdu potvrdí, přežil svou vzpouru jen o dva měsíce. Málokdo pochybuje, že jeho konec připravil Putin. Konec takový, kterého se sám obává. Wagnerovi žoldnéři smrt svých velitelů pomstí, slíbili to. Není otázkou zda, ale jak a kdy. Pokud se ovšem i okolo nich již nestahuje smrtící smyčka.

Zdroj: Wikipedie

Klíčová slova: