Bílé Vánoce? Ve středních Čechách jen výjimečně. Co letos?
Den, kdy je pro nás počasí důležitější než jindy, je bezesporu 24. prosinec. Všichni sníme o bílých Vánocích. Co se však stane, když porovnáme naše sny s realitou?
Oblačno a občasné husté sněžení, dvacet centimetrů sněhu, ze kterého můžeme snadno vymodelovat krásného sněhuláka nebo iglú. Teplota tak akorát kolem -2 °C, aby sníh netál, ale abychom venku hned nezmrzli a mohli jít na procházku. To je ten vánoční sen, který sní všechny děti a v koutku duše i všichni dospělí.
Loni a dokonce ani předloni Vánoce na sněhu nebyly. Teplota se pohybovala kolem pěti stupňů, což je neobvykle vysoká teplota v tomto období. Nejchladnější Vánoce potkaly Českou republiku v roce 1961, kdy bylo průměrně -13,6 °C, o něco teplejší byly Vánoce 1996, kdy průměrem bylo -11,9 °C.
V posledních deseti letech máme samé teplé Vánoce. Částečně se tím potvrzuje pranostika o vánoční oblevě: Na Adama a Evu čekejte oblevu! Po Vánocích běžně dochází k ochlazení, nejinak tomu má být i letos, kdy se čeká na výraznější ochlazení až 25. prosince.
Sníh na Vánoce, to je výjimečná situace!
V nižších polohách speciálně se sníh na Vánoce neukazuje. Pravděpodobnost výskytu sněhové pokrývky alespoň jeden den o výšce alespoň 5 cm je v nížinách jen 10 až 20 procent maximálně. Ve vyšších polohách od 600 do 800 m je pravděpodobnost už daleko lepší, zhruba 50% šance nám dává naději v bílé Vánoce. Sázka na jistotu je vánoční sníh jen na horách.
TIP REDAKCE: Nejlepší je se sněhem na Vánoce vůbec nepočítat a v případě, že začně sněžit, je nutné se ze sněhu intezivně radovat. Pokud se udrží alespoň centimetrová vrstva sněhu, je to důvod k oslavám. Jestliže se stane vánoční zázrak a sněhová peřina přikryje širé okolí, je nutné se jít ze sněhu radovat do parku, udělat si anděla, postavit sněhuláka i iglú, případně si zahrát na eskymáka.