Jak vybrat správné sluneční brýle? Ochrana proti UV záření nestačí

Jak vybrat kvalitní brýle proti slunci, které poskytují ochranu?
Foto: Botticelli
Jak vybrat kvalitní brýle proti slunci, které poskytují ochranu?

Slunné počasí s sebou přináší nutnost nasadit sluneční brýle. Že mají mít UV filtr, to už víte. Ale co dalšího by měly sluneční brýle splňovat, aby vaše oči ochránily před škodlivým zářením?

reklama

Když se vydáte na nákup slunečních brýlí, naleznete jich na trhu celou řadu. Mají různě tlusté obroučky a různě zabarvená skla. Některá sklíčka jsou modrá, jiná černá, šedivá, nebo dokonce růžová. Jsou to ještě sluneční brýle? Lidé vybírají nejčastěji podle toho, jestli mají sluneční brýle UV filtr. Ten by nepochybně měly mít každé brýle.

“Záření UV paprsků působí na oči velice zrádně: oko může být dlouhou dobu bez projevů, ve vyšším věku se však může tvořit šedý zákal, při kterém se oční čočka postupně zakaluje a je nutné její operativní řešení. Časté vystavování UV paprskům může vygradovat až do úplného oslepnutí – až do trvalého poškození zraku,“ říká Petra Ustohalová, optička a optometristka spolupracující se společností Omega Optix.

 

Není filtr jako filtr. Sledujte standard EEC
Ale mají moje brýle skutečně UV filtr, říkáte si? “Všechny brýle koupené v obchodech v zemích EU by měly být certifikované, a tedy UV filtr, případně polarizace zde nechybějí. Výjimkou jsou pochybné stánky. Optiky nabízejí kvalitnější, ale dražší zboží než markety,” potvrzuje MUDr. Helena Štrofová, oční lékařka.

Na to, jeslti mají brýle skutečně UV filtr, byste tedy měli dbát v první řadě. Poradit vám mohou v každé oční optice. Často se může stát, že sice ochranu proti UV záření mají, ale ta není kompletní. UV záření je totiž dvojího typu - báření UVA a UVB. Ne všechny brýle však kompletní ochranou proti oběma typům záření poskytují.

 

Pokud sluneční brýle splňují všechny předepsané normy, měly by být certifikovány podle standardu EEC - to znamená, že mají ochranu proti oběma typům škodlivého UV záření.

 

  • UVA záření tvoří převážnou většinu (cca 95 %) ultrafialového záření, které dopadá na zemský povrch a vyskytuje se v průběhu celého roku. Prochází mraky i sklem. Jeho působení nebolí, i když proniká hluboko do kůže. Zrychluje proces stárnutí kůže. Představuje riziko pro vznik onemocnění oka a kůže.
  • UVB záření má podíl asi 5 % z celkového ultrafialového záření, které dopadá na zemský povrch. Neprochází mraky ani sklem. Způsobuje zarudnutí neboli „spálení“ kůže, ale také její opálení. Působí přímo na DNA buněk a může vyvolat alergické reakce a jiné nemoci kůže a očí.    

 

Čím tmavší, tím lepší?
Vůbec nemusí platit, že čím jsou brýle tmavší, tím poskytují vyšší ochranu. Důležitá je totiž ochrana proti UV paprskům, barva skel zde nerozhoduje. “Brýle, které jsou sice tmavé, nikoli však pokryty vrstvou pohlcující UV záření, mohou poškozovat oči. Zatímco v oku člověka bez tmavých brýlí by okamžitě zafungoval obranný mechanismus (oko by na přílišné světlo reagovalo zúžením zorniček), u jedince s tmavými brýlemi se zornice naopak rozšíří. A do očí tak může pronikat více nebezpečných paprsků,” upozorňuje odborný server uLékaře.cz.

 

Použít můžete také sluneční brýle (nebo čočky) s polarizační čočkou, které minimalizují odlesky, například od vodní hladiny nebo při řízení vozidla, a tím zvyšují ostrost vidění. Umožňují lepší vnímání barev a přesnější odhad vzdálenosti, oblíbené jsou proto hlavně řidiči, cyklisty a sportovci (zejména vodní sporty). Jejich výběr by však měl proběhnout za dohledu odborníka - optika, který vám s výběrem poradí a budete mít možnost si je vyzkoušet.

Novinkou na trhu jsou také “inteligentní brýlové čočky”, které poznají, jakou ochranu oko právě potřebuje. „Díky unikátní technologii samozabarvovacích čoček Transitions® už není nutností dělat kompromisy a myslet na sluneční brýle – už je máte. Zajistí perfektní vidění jak uvnitř v místnosti, kde jsou téměř úplně čiré, tak při venkovních aktivitách a sportech, kde se zabarví podle intenzity světelného záření,” říká Petra Ustohalová, optička a optometristka spolupracující se společností Omega Optix.

 

Než se vypravíte na nákupy, odpovězte si na několik otázek:

  1. Poskytují brýle 100% ochranu před UVA i UVB ultrafialovými paprsky?
  2. Jsou brýle dostatečně velké a mají vhodný tvar, takže chrání moje oči opravdu ze všech stran?
  3. Opravdu mi brýle dobře padnou, sedí? Nepotřebují upravit?
  4. Mají brýle polarizační čočky, které minimalizují odlesky a zvyšují ostrost vidění?
  5. Mají čočky brýlí správnou barvu? Vím, jak moc tmavé brýle jsou pro mě vhodné? Budu v brýlích moci řídit auto, nebo jsou pro mne vhodnější brýle se žlutými čočkami?
  6. Mohu tyto brýle nosit, pokud mám dioptrickou vadu? Neměl/a bych si raději pořídit sluneční nebo samozabarvovací “inteligentní” dioptrické brýle?
  7. Budou se mi brýle líbit i za rok, budu v nich chodit za všech okolností?
  8. Mají i děti a ostatní členové rodiny brýle, které bezpečně chrání jejich zrak?

“Teprve když na všechny výše uvedené otázky odpovíte ANO, můžete za své brýle zaplatit i nemalou částku. A buďte si jistí, že jste právě udělali dobrou investici, protože investice do svého zdraví a zdraví svých blízkých patří k těm nejjistějším,” říká k tomu lékařka MUDr. Mgr. Helena Janíčková, Ph.D.

 

https://www.ctidoma.cz/clanek/publicistika/jak-vybrat-spravne-slunecni-bryle-ochrana-proti-uv-zareni-nestaci-24724
reklama
reklama

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.