Léto očím nesvědčí, může za to koupání, slunce i klimatizace. Jak předejít obtížím a jak je případně řešit?
Oči jsou hned po mozku druhým nejsložitějším orgánem. Ze smyslových jsou navíc tím nejzranitelnějším, proto je velice důležité péči o ně nezanedbávat. Oči jsou nejvíce namáhané právě v průběhu léta. Obvykle dochází k podráždění a zarudnutí očí, výjimečné nejsou ani záněty spojivek či rohovky. Jedním z běžných onemocnění je tzv. syndrom suchého oka.
S příchodem letních teplot začíná období koupání – na koupalištích, v bazénech i přírodních nádržích. V kancelářích, domácnostech a autech se zase rozbíhají na plné obrátky klimatizace. Koupání i klimatizace sice přinášejí úlevu od úmorného horka, ale zároveň s sebou nesou také negativní dopad na naše oči.
„Během letních měsíců lékárníci častěji poskytují rady spojené s péčí o oči a zaznamenávají také vyšší poptávku po očních přípravcích. Lékárník pacientovi doporučí vhodný postup samoléčby a při podezření na složitější problém ho odešle k lékaři,“ přibližuje prezident České lékárnické komory (ČLnK) PharmDr. Lubomír Chudoba.
Syndrom suchého oka trápí každého třetího pacienta
Častým problémem, který se u pacientů v letních měsících vyskytuje, je syndrom suchého oka způsobený nerovnováhou mezi tvorbou a odtokem slz. Ty na povrchu oka vytváří slzný film, v němž jsou obsaženy antibakteriální složky udržující sterilitu povrchu oka.
„Jde o multifaktoriální onemocnění, na jehož vzniku se může podílet celá řada příčin. Vedle nedostatku vitamínu A, nošení nevhodných dioptrických brýlí nebo kontaktních čoček se tato porucha vyskytuje častěji především v létě, kdy je oční prostředí vystaveno nevhodným okolním podmínkám,“ vysvětluje praktikující lékárník a viceprezident ČLnK Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., s tím, že jsou lidské oči citlivé na ostré sluneční záření, zvýšenou prašnost či intenzivní používání klimatizací.
Nejčastějšími příznaky onemocnění je pálení, řezání či pocit přítomnosti cizího tělesa v očích. V pokročilejším stadiu může docházet i k rozmazanému vidění a zvýšené citlivosti na světlo. „Při počátečních problémech je vhodné, aby pacient navštívil svou lékárnu, kde mu lékárník odborně poradí, jakým způsobem se vypořádat s příznaky syndromu suchého oka a jak případně upravit životní styl. V rané fázi onemocnění se může jednat o dostatečná opatření,“ doplňuje Mgr. Aleš Krebs, Ph.D., dle kterého je nejlepší problémům předcházet nošením slunečních brýlí při pobytu na přímém slunci, pravidelným čištěním klimatizací a omezením pohybu v prašném prostředí.
Plavání je zdravé, ale pozor na oči
Další letní nástrahou pro oči je koupání, v přírodních stojatých vodách s výskytem sinic i v chemicky ošetřených bazénech. Zásadní je jako vždy prevence. Je vhodné vyhledávat vodní plochy s pravidelně monitorovanou kvalitou vody a využívat správné plavecké brýle.
„Lidé by si také neměli při vodních radovánkách oči příliš mnout a po koupání si je řádně propláchnout pitnou vodou,“ radí lékárnice a mluvčí ČLnK Mgr. Michaela Bažantová a upozorňuje, že určité nebezpečí hrozí v každém typu vody, tedy i na veřejných chlorovaných koupalištích nebo v moři kvůli soli. Nejčastěji dochází k podráždění a zarudnutí očí, zánětům spojivek a v krajních případech i k zánětu rohovky.
Jak vhodně ošetřit podrážděné oči?
„Pokud už k podráždění nebo zánětu očí dojde, lze použít přípravky s obsahem carbethopendecinia, borové kyseliny nebo tinktury světlíku lékařského. Některé přípravky obsahují i kombinaci těchto účinných látek a mohou se používat i k odstranění cizích těles z povrchu oka průplachem,“ říká k možnostem léčby Mgr. Michaela Bažantová.
K ošetření suchého oka je možné využít přípravky, které zajistí tvorbu ochranného filmu. Ty jsou k dostání bez lékařského předpisu a zpravidla nezpůsobují vedlejší účinky. „V lékárnách je k dispozici velký výběr umělých slz, jež se dělí dle konzistence a složení. Od očních kapek s deriváty celulózy, které mají schopnost vázat vodu, až po oční gely, které na oku vydrží déle a po kontaktu s ním se přeměňují v tekutinu. Obecně jsou nejběžnější přípravky s hypromelózou, polyvidonem nebo carbomerem, ale každý pacient má své specifické požadavky, například kvůli nošení kontaktních čoček nebo kvůli přecitlivělosti na konzervační látky,“ nastiňuje možné alternativy léčby suchého oka Mgr. Michaela Bažantová.