Nejnižší nezaměstnanost je na Praze – východ, kde činí pouze 2,8 %

V celé republice je stále 103 768 volných pozic, což je zhruba dvakrát více než před rokem. Nejvíce volných míst nabízí Praha a to celkem 12 247.
  |  

Jsou na tom ostatní kraje také dobře, nebo je bombasticky nízká nezaměstnanost pouhou raritou?

Vývoj nezaměstnanosti v republice i v regionu pro vás monitorujeme průběžně. Poslední výsledky, které jsme prezentovali, hovořily o 6,3 % nezaměstnaných celorepublikově. (V článku se dozvíte i příčiny lehkého nárůstu nezaměstnanosti. K přečtení zde.) Srpen znamenal mírné zlepšení, neboť nezaměstnanost klesla na 6,2 %. U jednotlivých okresů však došlo k výraznějším změnám.

Nezaměstnanost stoupá, ale na Benešovsku se stále pracuje dobře

Začneme pozitivně. Praha – východ je se svými 2,8 % okresem s jednoznačně nejnižší zaměstnaností v republice. Ještě před měsícem přitom vykazovala nezaměstnanost o 3,5 % vyšší.

Naopak Benešov si meziměsíčně pohoršil. Zatímco v červenci činila nezaměstnanost v okrese 3,1 %, v srpnu vzrostla až na 3,6 %. Benešovsko však stále patří mezi regiony s nejnižší nezaměstnaností. Totéž platí pro Mladou Boleslav, kde je nezaměstnáno 3,8 % obyvatel.

Do Prahy nebo za Prahu?

Náhled na hlavní město a do Středočeského kraje přináší další zajímavé úkazy. Zatímco za hranicemi metropole na Praze – západ je nezaměstnaných pouze 4 % obyvatel, v hlavním městě dosahuje míra nezaměstnanosti 4,6 %. O tom, kolik Středočechů pracuje v Praze, si však žádné iluze nečiníme.

Při putování středočeskými okresy narážíme dále na Berounsko, v němž nezaměstnanost dosahuje 5,2 %. Beroun se tedy stále drží pod celorepublikovým průměrem.

Nezaměstnané Příbramsko

Mezi města, která naopak zaostávají za sympatickým průměrem 6,2 %, patří Nymburk a Mělník shodně se 7 % nezaměstnaných. Následuje Kolín, v němž je bez práce 7,1 % osob v produktivním věku. Příliš dobré výsledky nemá ani Kladno, kde nezaměstnanost dosahuje 7,3 %.

Končíme Příbramí se 7,5 %. Přímo v Příbrami se již příští týden koná Burza práce, která by měla situaci v regionu zlepšit. Práci zde mohou hledat i uchazeči z Benešova, Prahy – západ nebo Berouna.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru