Máme dobré kolegy a nízké platy, vyplývá z výzkumu

Se pracovním kolektivem je spokojeno 61 % lidí. Stejné procento uvádí, že pobírá nižší plat, než si zaslouží.
 

Se svojí prací je spokojeno dvě třetiny lidí. 61 % však považuje svůj příjem za nezaslouženě nízký.

S platem jsme stejně nespokojeni jako v minulých letech

Nezaměstnaných ubývá, platy však rostou příliš pomalu. Potvrzuje to i výzkum Centra pro výzkum veřejného mínění. 61 % pracujících se domnívá, že mají nižší příjem, než by si zasloužili. Z toho 19 % vykonává práci dle svého názoru za dokonce mnohem menší plat, než by bylo adekvátní. Za adekvátně ohodnocené se považuje 36 % ekonomicky aktivních. Finančně nadhodnocen si nepřipadá téměř nikdo. Výsledky jsou přitom srovnatelné s těmi, jaké vyšly v předchozích letech. Neměli bychom se oproti minulým letům přece jen mít lépe?

Přátelská atmosféra na pracovišti není mýtem

Pracujeme možná za pár korun, zato se v práci cítíme dobře. 75 % pracujících hodnotí vztahy na pracovišti kladně. Přátelskou až důvěrnou atmosféru z toho zažívá 26 % ekonomicky aktivních. 49 % se s kolegy dobře spolupracuje, ačkoliv nepociťují významnou osobní blízkost. Těch, kteří zažívají chladné, napjaté, konfliktní klima však také není zase tak málo. Jedná se o 18 %, tedy téměř každého pátého pracujícího. Platí, že čím jste vyššími odborníky a výše v hierarchii ve firmě, tím se cítíte lépe. Pochopitelně, kritika řečená za vašimi zády totiž spadá do kategorie, co oči nevidí…

Jsme spokojeni, ale přiměřeně

Co se týče celkové spokojenosti v práci, klima na pracovišti nás evidentně ovlivňuje více než peníze. Jinak by se těžko mohlo stát, že se 61 % dotázaných označí za spokojené. Jedná se o stejné procento, jaké je těch, kteří mají dle svého názoru nízké platy. Spokojenost však není přehnaná. Za velmi spokojené samo sebe označilo pouze 19 % lidí. 31 % se pohybuje v neutrální zóně od spokojenosti k nespokojenosti. Velkou nespokojenost se současnou prací uvedlo pouze 8 % pracujících. Vysoká úroveň spokojenosti opět přichází s vedením a odbornými znalostmi. Pozitivně hodnotí svou práci rovněž řada podnikatelů a živnostníků.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru