Mučení a popravy. Kat Mydlář byl ve své době na vrcholu společenského žebříčku

Setnutí jedním švihem...
Zobrazit fotogalerii (4)
 

Jeho ostrým mečem bylo popraveno 27 pánů na Staroměstském náměstí. Nejznámější český kat vystudoval medicínu, aby se nakonec stal vykonavatelem smrti. Kat Mydlář si svým řemeslem vydělával velké peníze, a tak vlastnil tři domy a byl velmi váženým občanem. Co o něm dnes všechno víme? 

Jan Mydlář ovládal svoje řemeslo mistrně. Nešlo jen o setnutí hlavy. Rejstřík jeho schopností nabízel mnohé způsoby mučení, jako např. lámání v kole, upalovaní, čtvrcení, věšení a probíjení kůlem. 17. století bylo stvořeno pro zvrhlé zacházení s lidmi, kteří padli v nemilost. Zda byl člověk bohatý či chudý, vůbec nerozhodovalo. Jan Mydlář vykonal své…

První doložená poprava Jana Mydláře se týkala šlechtice a vojáka Heřmana Fridricha Russwormana, který byl oblíbenec Rudolfa II. Tomu byla osudná šarvátka v ulicích Prahy, které byly přísně zakázané. 

Nešťastná láska

Příběh Jana Mydláře má mnoho neznámých. Vyšlo nespočet románů, natočily se filmy a vyprávějí se legendy, ale historici nemají dostatek informací, aby vykreslili osud nejznámějšího kata zcela přesně. Život Jana Mydláře je dnes spíš pověstí, která jen výjimečně přednese seriózní a pravdivé zprávy. Ta nejromantičtější vypráví příběh o nešťastné lásce. Mydlář se zamiloval do ženy, která byla pro vraždu svého manžela odsouzena k tresti smrti oběšením. Aby ji zachránil, šel dobrovolně do služeb katova pohůnka, ale bez úspěchu. Ženu oběsili a Jan Mydlář u řemesla zůstal.

Z lékaře katem

Svoji chrudimskou “praxi" kata Jan Mydlář hodlal využít ve studiu medicíny v Praze. Lékařskou fakultu však nedokončil, a tak zůstal jako mistr popravčí. Pro řemeslo kata se pár let na medicíně určitě hodilo, protože dokonalá znalost těla je základem této práce. Zda opravdu medicínu Jan Mydlář studoval, není jisté. Historici však tvrdí, že lidé často katy navštěvovali, aby jim ošetřili těžké zlomeniny. Pravdou je, že většinou se jednalo o domácí zvířata.

Poslední popravu kat Mydlář vykonal v roce 1632, kdy poprvé minul. Usoudil tak, že musí řemeslo předat dál, a tak po něm živnost převzal jeho syn Jan Václav. 

Zámožný a vážený obyvatel Prahy

Že lze být slavný a vážený popravami, dokazuje právě příběh Jana Mydláře. Oproti ostatním kolegům krvavého řemesla se mu podařilo nestát na okraji společnosti, ale na jejím vrcholu. Kolem první doložené popravy z roku 1605 existuje mnoho dobových dokumentů, které informují o tom, za jakých podmínek Jan Mydlář pracoval. Jako zaměstnanec města dostával pevný plat a vyšší výdělky si získával za mučení a popravy.

Poprava 27 českých pánů

Pravděpodobně nejznámější historická událost, kde je jméno kata Mydláře zmiňované, je poprava 27 českých pánů na Staroměstském náměstí. Údajně využil pouze čtyři ostře nabroušené meče. Traduje se, že Janu Jesseniovi dokonce zaživa vytrhl jazyk.

Příběh Jana Mydláře je plný spekulací a historické události se spojují s pověstmi a legendami. Přesto se jedná o nejznámějšího kata, který bude stále budit velkou pozornost.  

Nejhorší mučicí nástroje: Neskutečné, čeho byli lidé schopni. Více čtěte zde.

Zdraví a styl

Osobnosti