Měla jsem doma hadrovou panenku, říká maminka Lucie. Covid se dětem nevyhýbá, malá Sofinka je ve vážném stavu

Maminka dvouleté Sofinky apeluje na rodiče, aby nepodceňovali příznaky
Zobrazit fotogalerii (2)
 

„Tak i nás nakonec pravděpodobně dostihl Covid, i když nevím kdy. Jediné, co vím, je to, že moje dvouletá holčička leží na JIP s tzv. syndromem multisystémové zánětlivé odpovědi spojené s virem SARS-CoV-2 u dětí (PIMS-TS, také MIS-C),“ říká maminka Lucie Máchová. Její Sofinka je jedním ze sedmdesáti dětí, které v České republice prošly nákazou covid-19 a jsou na jednotkách intenzivní péče.

Žádný rodič nepočítá s tím, že právě jeho dítě bude odkázáno na přístroje a pomoc lékařů. Bohužel se takové případy stávají. Vědci sice stále spekulují o tom, jak moc nový typ koronaviru postihuje děti a jestli je případně průběh těžký. Lucie bohužel se svou dcerou Sofinkou poznala, že covid-19 opravdu může mít i dítě a že nejde o žádnou banální chřipečku. „Nejhorší na tom je, že se o něm nemluví a nejde včas rozpoznat příznaky, které bohužel připomínají další běžné onemocnění,“ říká maminka.

Nejedla, nekomunikovala

U nich vše začalo vysokou horečkou, které nikdo nevěnoval pozornost, Sofie měla měla i 41 stupňů. Antibiotika nezabírala, lékaři předpokládali, že má holčička angínu. Teploty se nedařilo srazit obklady ani sprchováním. „Čtvrtý den už jsem měla doma hadrovou panenku, která nejedla, nekomunikovala, bolela ji hlava a bříško, přidal se průjem. Nejhorší na tom je, že doktoři začínají přemýšlet o této variantě až tehdy, pokud má dítě horečky minimálně tři dny!! Takže jste v podstatě bezmocní,“ kroutí hlavou Lucie.

O syndromu multisystémové zánětlivé odpovědi se toho navíc příliš neví. „Vlastně jen to, že zasahuje srdce. To má dcerka slabé a čekáme, co bude dál. Musí být silná. Nikdo neví, co to s ní udělá do budoucna.“ Jisté jsou dva až tři týdny hospitalizace, pak každé tři měsíce kardio kontrola.

Rodiče, dávejte pozor!

Sofinka leží v Motole, její stav je stále vážný. „Bohužel až tady jsem zjistila, jak je celá věc s covidem vážná. Doteď jsem jí nevěnovala až takové pozornosti, jelikož už mám taky všech opatření dost. Ale pohled na další děti, které jsou pozitivní a jsou pak na ARU, vás nutí celou věc přehodnotit.“

Lucie nechápe, že se o zásadních potížích, které děti postihují, téměř nemluví. „Celou dobu se tvrdilo, jak jsou děti mimo rizikovou skupinu, ale tady vidím pravý opak! Prosím, buďte na sebe i své děti opatrní a hlavně se opravdu snažte dodržovat opatření a hygienu, je to důležité. Není nic horšího než mít před sebou vyřízené dítě, se kterým strávíte třeba tři týdny ve špitále. Bohužel ještě nevíme, kde k tomu přišla, ale byla absolutně bez příznaků a my jsme také byli v pořádku,“ vysvětluje Lucie a prosí všechny rodiče, aby dávali pozor.

Jaké jsou tedy příznaky? Vysoké horecky, bolest bříška, vyrážka, průjem, zvracení, zánět spojivek.

KAM DÁL: Profesor Pohunek: Astmatiky covid-19 nepostihuje více než běžnou populaci. Pokud dodržují léčbu.