Jak na bolavé ouško

Zánět středního ucha se často objevuje u dětí, které neumí smrkat
 

Otitida je jedno z nejčastějších onemocnění malých dětí. Prodělá ji 75 % dětí do 6 let. Zánět středního ucha je provázen ostrou bolestí s velmi intenzivním nárůstem. Zvlášť prudký je průběh u kojenců

Zánět středního ucha vzniká jako komplikace při rýmě. Infekce totiž může proniknout skrze Eustachovu trubici. Proto se toto onemocnění také často objevuje u dětí, které neumí smrkat a popotahují, čímž zavlečení infekce do středního ucha podporují. Nahromaděný hnis poté velmi bolestivě tlačí na bubínek. V mnoha případech proto musí dojít k jeho proražení, aby tekutina mohla odejít.

Mohlo by vás zajímat: Pozor na meningokoka, raději děti očkujte

Jak zánět u dítěte poznat

Maminky mohou u svých dětí rozeznat otitidu tak, že se děťátko bude za ouško tahat, bude plačtivé a pláč zesílí při vytvoření podtlaku v uchu buď přiložením a plochy několika prstů k uchu a rychlým uvolněním nebo zataháním za ouško.  Jelikož se jedná o zánětlivé onemocnění, častokrát se vyskytuje také zvýšená teplota či horečka. Proti zánětu pomáhají speciální kapky. Dítěti se též podává tišící lék a důkladně se odsávají dutiny.

První pomoc na doma

K lékaři je nutné jít, pokud bolest po podání léků ani ušních kapek neustupuje a horečka přesahuje 39 stupňů a neklesá. Pro úlevu od bolesti jsou vhodné volně prodejná antipyretika, přípravky s účinnou látkou paracetamol – například Panadol pro děti jahoda. Lék podáte v plné dávce, která odpovídá váze dítěte. Účinná látka zabírá do 30 minut od podání a bolest i horečku otupí. I pokud dítě přestane plakat, je vhodné navštívit lékaře, který ouško vyšetří. Paracetamol neléčí zánět, ale pouze jeho příznaky!

Noční nepřítel

Pokud vaše dítko zastihne zánět v noci, podejte dávku léku a vyčkejte, až začne účinkovat. Pokud do 30 minut nastoupí úleva a dítě usne dávku po 6ti hodinách znova zopakujte a ihned ráno jej raději vezměte k lékaři. Pokud bolest neustupuje a horečku se nedaří snížit, okamžitě jeďte na nejbližší pohotovost. Pro dítě je vždy lepší, pokud se ouško prorazí, než aby bubínek praskl sám. Po každém prasknutí zůstává totiž na bubínku jizvička, která v pozdějším věku může způsobovat problémy se sluchem.

Jednou a dost většinou neplatí

Záněty středního ucha mají častou recidivu. Pokud nastoupí zánět znova, obvykle není na co čekat a po podání léků opět vyrazit k lékaři. Jelikož se jedná o virové infekty, je vhodné zvyšovat odolnost dítěte a to jak vitaminy, které posilují imunitu, tak předběžným zabráněním prochladnutí. Zvlášť v tomto období, kdy se sice odpoledne teplo, ale ráno jsou teploty ještě nízké. Pokud má malé dítko rýmu, intenzivně odsávejte, větší dítě kontrolujte, aby dostatečně smrkalo a nepopotahovalo.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru