Často vás bolí hlava? Lékař vysvětluje rozdíl mezi neškodnou bolestí a příznaky vážné nemoci

7 druhů bolesti hlavy, na které si dát pozor
 

Bolest hlavy většinou vydržíme nebo si vezmeme prášky na bolest. Může to být velká chyba. Co dělat, když bolest hlavy neodchází? Může to být něco víc? Připravili jsme pro vás 7 symptomů, na které si dávat pozor.

Ačkoliv bolest hlavy není úplně to nejpříjemnější, co se vám může přihodit, většinou se není čeho bát. To ale neznamená, že je to tak vždy. Abyste poznali rozdíl mezi neškodnou bolestí hlavy a tou, co by mohla znamenat něco víc, musíte vědět, na co dávat pozor.

Lékaři se shodují, že bolest hlavy pocítilo zhruba 97 % světové populace. „Dobrou zprávou je, že naprostá většina bolestí hlavy nic neznamená. Nepoukazují na nic vážného. Vážný důvod má jen zhruba jedno procento lidí,“ říká Dr. Fayyaz Ahmed a dodává: Jsou tu určité symptomy bolesti hlavy, které nám mohou prozradit, jestli bychom měli jít s bolestí hlavy k doktorovi, nebo nikoliv.“ Které to tedy jsou, na co dávat pozor?

 

1. Náhlý nástup

 

Prvním druhem bolesti hlavy, na který si dávat pozor, je ta s rychlým nástupem. Pokud bolest hlavy zintenzivní do svého maxima do jedné až dvou minut, může to být důvod k obavám.

 

2. Ztuhlost krku a horečka

 

Pokud vaše bolest hlavy vyvolává také horeřku a ztuhlost, může jít o něco vážnějšího. Může se jednat o příznaky meningitidy. V tomto případě se tedy doporučuje vyhledat lékařskou pomoc.

 

3. Možný příznak mrtvice

 

Pokud spolu s bolestí hlavy máte i zdvojené vidění, nebo naopak nevidíte, může se jednat o symptomy mrtvice. Mezi další příznaky mrtvice spojené s bolestí hlavy patří i ztráta vědomí, slabost, kulhání nebo záchvat.

 

 

4. Bolest hlavy, která vás budí

 

Pokud vás bolest hlavy budí ze spánku, může se jednat o zvýšený tlak v lebce. Tato bolest je také, na rozdíl od klasické bolesti hlavy, často horší po probuzení nebo když si lehnete. Intrakraniální tlak nebo intrakraniální hypertenze je velmi častý jev po úrazu hlavy.

 

5. Bolest hlavy způsobená např. kýchnutím

 

Bolesti hlavy způsobené kašlem, kýchnutím nebo náklonem dopředu také mohou značit nějaký větší problém. Doporučujeme v tomto případě také se raději poradit s vaším lékařem.

 

6. Změna z normálu

 

Pokud se vaše běžná bolest hlavy ze dne na den razantně změnila, raději se obraťte na svého lékaře.

 

7. Bolest hlavy u starších lidí

 

Pokud je vám nad 50 nebo i pokud máte HIV nebo rakovinu, je lepší se o bolestech hlavy s doktorem poradit vždy. Čím starší člověk je, tím je větší šance, že bolest hlavy znamená něco horšího.

 

Zdroj: The Independent

 

KAM DÁL: Meghan Markleová radí, jak na lepší život. Kdo se však odváží žít podle vévodkyně ze Sussexu?


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru