Sezóna octomilek je tady! Zjistěte, jak se zbavit otravných mušek!

Musky octomilky dokáží pěkně potrápit
11.07.2015 - 10:46  

Také se vám právě nyní objevily doma protivné malé mušky, které vidíme nejčastěji na ovoci, mušky octomilky? Připravte se na to, že bojovat proti nim není úplně snadné a že boj vyžaduje značnou trpělivost! 

Hmyz s nejdelšími spermiemi

Octomilky jsou dvoukřídlý hmyz, který má neobyčejné schopnosti rozmnožování. Ačkoliv mušku považujeme hlavně za otravného společníka v domácnosti,využívají se také v genetickém výzkumu. Octomilky jsou různě zbarvené, mají červené oči a jak jistě dobře víte, nejraději se usídlují na přezrálém ovoci. Říká se jim také muška banánová, nebo octová. Bez zajímavosti jistě není to, že samečkové těchto mušek mají ty nejdelší spermie na světě - jeden druh octomilek má spermie dlouhé 5,8 centimetrů a do samičky se dostávají svinuté. 

 

Základ je prevence

Octomilky jsou velmi úporný hmyz se skvělými schopnostmi se rozmnožovat, takže pokud se vám jednou do domácnosti dostanou, je obtížné se jich zbavit. Základem je tedy prevence, na kterou byste měli vve zvýšené míře myslet právě nyní, kdy začíná sezóna těchto mušek. A zde nepomůže nic jiného, než pečlivý úklid domácnosti. Žádné ovoce nenechávejte v kuchyni, či jinde doma běžně ložené, skladujte jej vždy v lednici. Stejně tak špinavé nádobí okamžitě myjte, či alespoň oplachujte a nikde neponechávejte zbytky jídla. Koš vynášejte častěji než dříve, neponechávejte jej otevřený. Pokud někde vytekla šťáva z ovoce, okamžitě ji setřete. Otírejte často plochy kolem koše a kuchyně. Koš pravidelně myjte a ještě ho postříkejte desinfekcí. Stejně tak mušky milují  rozlité víno, sklenice od vína okamžitě vyplachujte. Dejte pozor na láhve se sladkými nápoji, třeba se šťávou. Nikdy na ní nenechejte stečenou tekutinu, vždy ji pečlivě otírejte. Čistěte pravidelně také odpady, kde se muškám vvýborně daří.

 

Nezvanéh hosta vypudíte těžko 

I když se ale budete snažit sebevíce, octomilky se k vám mohou přesto vloudit a nechtít odejít. Co pak? V první řadě vyrazte do drogerie, kde si můžete pořídit nejrůznější lapače na tyto mušky. Většinou jde o nádobku s tekutinou, která je muškám milá a slétávají se na ní. Do nádobky je upevněný také kus kartonu s lepidlem, na který se mušky přichytí a již neodlétnou. Po chvilce sami uvidíte, kolik se jich zde nachytá. Tyto lapače umístěte na místo nejvyšší koncentrace mušek a také k oknu. Fyzická likvidace mušek vlastníma rukama je většinou neúčinná. Lepší je využít vysavač, a to tak, že do prostoru umístíte třeba talířek se sladkou tekutinou, na který necháte mušky slétnout a poté vysajete. Neustále dbejte zvýšené čistoty a počítejte s tím, že octomilky jsou nezvaní hosté, kteří se drží zuby nehty...