Chystáte se na dovolenou? Ochraňte domácnost před zloději!

O dovolených dochází k většině vloupání
 

Chystáte se na dovolenou? Pak určitě nechcete, aby vás navštívil nezvaný návštěvník, tedy zloděj. Řekneme vám, jak nejlépe svou domácnost zabezpečit, abyste ji našli tak, jak jste ji opustili!

Právě nyní mají zloději žně. Většina z nás odjíždí mimo domov a prázdný dům pochopitelně láká. Prvotní rada tedy zní, snažte se, aby nebylo poznat, že je váš domov prázdný. O tom, že se chystáte na dovolenou, řekněte pouze nejbližším známým a pochopitelně sousedům, kteří by si mohli všimnout, že jste měli nečekanou návštěvu a zareagovat.

 

Nechlubte se, že jste tisíc kilometrů od domova

Ačkoliv to svádí, nechlubte se na Facebooku, že jste odjeli na dovolenou. Zloději dnes sociální sítě běžně využívají a takto si vás zde mohou vyhledat a ověřit, že se skutečně sluníte na pláži ve Španělsku a váš dům je prázdný. Poproste souseda, aby vám vybíral schránku, nalepte si na ni nálepku, že nechcete vkládání letáků, které ji hned zaplní. Právě přetékající schránka je jasným signálem, že nikdo není doma. Nezatahujte ani rolety a případně investujte do speciálního spínače, díky kterému se bude někde v bytě spínat v určitém intervalu světlo, což vytvoří iluzi, že je někdo doma.

 

Cennosti ukryjte

Rozmyslete se, co máte doma cenného? Pokud se nejedná o metrovou plazmovou televizi, uschovejte cennosti do sejfu, pokud jej nemáte, pokuste se je umístit na netypická místa a zabalená tak, aby si jich zloději hůře všimli.

 

Dveře – nejslabší článek

V naprosté většině případů (jde prý o více jak 80% případů vloupání) vstoupí zloději do bytu dveřmi. Pokud se nezamýšlíte nad tím, že byste si pořídili bezpečnostní dveře té nejvyšší bezpečnostní třídy, vvyměňte určitě bezpečnostní zámky. Dveře se rozdělují do šesti bezpečnostních tříd, třída pět a šest znamená trezorové dveře, běžné vstupní dveře do bytu jsou proto nejbezpečněji ochráněné ve třídě čtyři, přitom nepřekonatelné bezpečnostní dveře prostě neexistují.

 

Pořiďte si atrapy

Pochopitelně nejlépe váš domov ochrání online bezpečnostní zařízení, které detekuje místa vniku do objektu a v případě narušení podá okamžitě zprávu jak na centrální pult, tak pomocí SMS na váš telefon. Instalace takového zařízení stojí nemalé investice co do času a peněz. Pořiďte si alespoň atrapy tohoto zařízení, tedy kamer a umístěte je ke vchodu do objektu. Ten sice neochrání, ale jistá šance na odrazení zloděje tu je.