Vybíráte už vánoční ozdoby? Dejte si pozor na tento vánoční řetěz

Tento řetěz je vhodný pouze dovnitř, nikoliv do exteriéru!
 

Vánoční ozdoby, které se zapojují do elektrické sítě, zdobí již nejeden stromek. Při jejich výběru však buďte opatrní, neboť na trhu můžete najít i výrobky, kvůli kterým můžete vyhořet. Jeden takový odhalila nedávno Česká obchodní inspekce. 

Na obalu klamavé informace

Také se chystáte, že okolí svého domku pořádně rozsvítíte  a vánočně vyzdobíte? Pak k tomu rozhodně nepoužívejte tento řetěz. Výrobce není znám a na obalu výrobku jsou mj. nápisy CLUSTER LIGHTS, INDOOR, 100, piktogramy a dvojí bezpečnostní a ekologické informace v českém jazyce. Informace o možném používání v interiéru i exteriéru je v rozporu s nápisem INDOOR. Přesto je však řetěz na venkovní použití zccela nevhodný a používat byste ho neměli raději vůbec, inspekce jej totiž stáhla z trhu.

 

Hrozí zásah elektrickým proudem

A proč je řetěz tak nebezpečný? Rozměry dvoupólové vidlice síťového napájení neodpovídají předepsanému vzoru. Při zasouvání vidlice proto může dojít snadno k úrazu elektrickým proudem. Kryt elektronické jednotky není dostatečně připevněný k přívodnímu kabelu a při neopatrném zacházení může dojít k vytržení kabelu s následným úrazem elektrickým proudem. Výrobek není vybaven všemi povinnými a potřebnými bezpečnostními údaji a průvodní informace obsahují chyby, které mohou vést k nebezpečnému způsobu užívání výrobku a úrazu elektrickým proudem. Česká obchodní inspekce tedy distribuci světelného řetězu CLUSTER LIGHTS 100 zakázala a nařídila jeho okamžité stažení z distribuce.


To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru