Správná péče o psí srst: Váš miláček bude nejen krásný, ale také zdravý

Když psa vykoupete, existují další vychytávky. Například, jak zabránit prochladnutí...
Zobrazit fotogalerii (6)
 

Všichni, kdo máte doma psa, tak moc dobře víte, jakou práci dá péče o jeho srst. Pokud to chcete dělat opravdu správně, trh nabízí spoustu "zaručených" prostředků, jak docílit téměř dokonalosti. Ale nenechte se zmást, není zlato všechno, co se třpytí.  

Lesklá a zdravá srst je vizitkou každého psa a péče o srst a kůži by měla být součástí celkové péče o zvíře. Pěkná srst není pouze vizuální záležitostí, ale je i znakem dobrého zdravotního stavu psa. Pomoci může nejen vhodná kosmetika a údržba, ale především správná strava, vhodné vitamíny a vhodný životní styl.

Časté koupání není zdravé

U krásné srsti je důležitá nejen genetika a celkové zdraví psa, ale i správná péče a výživa mohou udělat se zvířecí srstí velké divy. Lidé si často myslí, že krásná srst je ovlivněna důkladným a častým mytím psa. Ale opak je pravdou. Příliš časté koupele mohou psovi spíše uškodit a rozhodně neznamenají zdravější a krásnější srst.

Mnoho výrobců šampónů tvrdí, že psa je ideální mýt i jednou měsíčně, ale to rozhodně není zdravé. Může se totiž poškodit přirozená mikroflóra srsti. Díky častému mytí a používání saponátů ztrácí srst svoji schopnost se odmašťovat, která je pro psy velmi důležitá. Ideální je mýt šampóny 2-3x ročně. Když nemáte speciální psí šampóny, tak použijte jemný dětský šampón.

Můžete ho i trochu namočit do octové vody, ta pomáhá proti nepříjemnému zápachu.

Pokud je pejsek špinavý z běhání venku, tak stačí umýt packy čistou vlažnou vodou. Máte-li pocit, že potřebuje umýt celý, použijte vlhký hadřík. Při blátivém a sychravém počasí nechte nečistotu uschnout a pak vykartáčujte.

Vyberte vhodné doplňky

Důležitou součásti péče o psí srst je i kvalitní strava s obsahem špičkových surovin, vhodných minerálů a vitamínů. Dobrým bonusem mohou být i doplňky stravy. "Špatná a matná srst může být způsobená stravou s nízkým obsahem bílkovin či potravin s minimem vitamínů. Nepoužívejte krmiva, která jsou plná umělých barviv, dochucovadel a soli. Důležité je také krmit potravou s optimálním složením mastných kyselin Omega-6 a Omega-3. Dále pomáhá obsah zinku a biotinu," říká Martin Pučálka, odborník na výživu psů a koček.

Na obnovu srsti je vhodná levandule. Z doplňků stravy pro psy vybírejte ty, které obsahují keratin, ten posiluje a přispívá k opětovnému růstu srsti a drápů. Výborný je také lopuch k pročištění kůže a zinek pro zdravou srst. K celkové podpoře srsti a kůže jsou vhodné i speciální psí oleje. Ale pozor, ne všechny jsou kvalitní a stoprocentní. Nejprve si vždycky přečtěte jeho složení.

Vyzkoušejte například lososový olej. Ten ovlivňuje lámavost a vypadávání srsti, má také protizánětlivé účinky. Vhodný je i lněný olej, který zklidňuje podrážděnou pokožku. Oleje se přidávají do běžné krmné dávky jedenkrát denně.

V každém případě na česání opravdu dbejte, zabrání zacuchání psí srsti a odstraňuje uvolněné chlupy, kůže se navíc prokrvuje i masíruje.

Česání je důležité

Máte-li plemeno s hedvábnou či kadeřavou srstí, tak se česání rozhodně nevyhnete. Ani byste se o to neměli pokoušet, je to jedna z nejdůležitějších věcí. Dvakrát denně učesat vašeho miláčka by měl být základ. Jednou týdně to pak vzít z gruntu a pořádně. Na trhu sice existuje mnoho kartáčů, nejspíš ale budete muset chvíli zkoušet. Ne každý bude totiž vašemu psíkovi příjemný a bude s ním hned "kamarád". 

Možné je i to, že zrovna váš pes česání nesnáší a nedonutíte ho k tomu pamlsky ani tresty. Pak existuje řešení v podobě speciální rukavice s výstupky a hroty. V podstatě budete zvíře hladit, takže to přijme mnohem s větší radostí než klasické česání. Pokud by se vám nechtělo utrácet, i pro vás máme jeden extra tip - použijte navlhčené zahradnické rukavice s gumovými výstupky.