Jak správně vybrat dětskou postýlku a matraci aneb Aby se miminku spalo jako na obláčku

Matrace by měla být pevná
Foto: Trendsetter Images / Shutterstock.com
Matrace by měla být pevná

Podle renomované britské expertky na duševní zdraví Margot Sunderlandové by měly děti spát společně s rodiči v jejich posteli až do věku pěti let. Opírá se o množství studií, podle kterých reaguje dětský mozek na odloučení podobně jako na fyzickou bolest. Inovativní přístup má bohužel i negativní stránku – může vést k vyčerpání matky či k frustraci obou partnerů kvůli nedostatku soukromí. Ale ať už se rozhodnete jakkoliv, dětskou postýlku určitě upotřebíte. I kdyby v ní vaše miminko netrávilo noci, stoprocentně ji využijete během dne.

reklama

Spousta rodičů dělá při výběru první postýlky velkou chybu – hledí pouze na cenu, případně vzhled. V praxi přitom hrají klíčovou roli úplně jiné parametry. Ač se to na první pohled nezdá, jednotlivé modely se v mnoha směrech liší a některé by ve srovnávacích testech zcela propadly. Chcete-li mít jistotu, že při nákupu nešlápnete vedle, poohlédněte se po postýlce u spolehlivého prodejce. Krásné, praktické a zároveň bezpečné dětské postýlky najdete například na Alza.cz.

Na co si dát při výběru dětské postýlky pozor?

Současný trh je bohužel přesycen nekvalitními výrobky a najít dětskou postýlku, která dítěti zaručí potřebné bezpečí a vydrží stoprocentně funkční po celou dobu používání, není úplně jednoduché. K nejčastějším nedostatkům patří špatná konstrukce – nevhodné rozměry mezer a otvorů, ve kterých může dítě uvíznout.

Zodpovědní výrobci znají požadavky evropské normy ČSN EN 716-1:AC 2020 Nábytek - Dětské postýlky a skládací postýlky pro bytové použití a odkazují na ni příslušným označením. Mezi znaky kvalitního výrobku patří také zřetelné označení (např. ryska) maximální výšky matrace a identifikační údaje prodejce či výrobce. K postýlce by měl být také přiložen český manuál obsahující veškeré důležité informace.

Důležité vlastnosti dětské postýlky v kostce

Nejdůležitějším kritériem výběru dětské postýlky je bezpečnost. Kvalitní výrobky mají stabilní konstrukci a dno tvořené z příček (kvůli optimálnímu odvětrávání). Pokud je rošt polohovatelný a umožňuje nastavení několika úrovní, berte to jako velké plus.

Alespoň jedna z bočnic by měla být stahovatelná – a samozřejmě dobře zabezpečená.

Naprosto nepřípustné jsou naopak ostré rohy, hroty či jiné vyčnívající prvky, o které by se mohlo miminko poranit. Netolerujte ani šroubky zakryté plastovými krytkami – mohou se uvolnit a dítě je může vdechnout.

Vzdálenost mezi jednotlivými šprušlemi musí být v rozmezí 45-65 mm, jinak může dojít k uvíznutí ruky, nohy či hlavy dítěte.

Jak je to s rozměry?

Naprostá většina dětských postýlek disponuje rozměry 120 × 60 cm, čemuž odpovídá i rozsáhlá nabídka dětských matrací. K dostání jsou také o něco větší postýlky s rozměry 140 × 70 cm.

Jakou zvolit matraci?

Matrace by měla být pevná, vysoká max. 100 mm a rozměrově odpovídat vnitřním rozměrům postýlky, respektive je těsně kopírovat. Ohlídejte si, aby vzdálenost jejího povrchu k hraně rámu postýlky činila nejméně 200 mm v nejvyšší poloze a min. 500 mm v nejnižší poloze.

Co se týče typu a materiálu, rozhodně se vyhněte sortimentu zónových matrací – ty jsou podle odborníků pro vyvíjející se dětské tělíčko naprosto nevhodné. Naprosto zbytečná je i matrace z paměťové pěny. Jako nejlepší volba se naopak jeví matrace z přírodních materiálů. Sázkou na jistotu jsou prodyšné, hypoalergenní kokosové matrace, případně kombinace kokosu a pohanky (oproti čistě kokosové matraci lépe odvádí vlhkost).

Cestovní postýlka? Spíše jako „nouzovka“

Alternativu klasické dřevěné dětské postýlky představuje postýlka cestovní. Ale jak už napovídá samotný název, daný sortiment je vhodný především pro „zvláštní příležitosti“, kdy rodina s miminkem tráví čas mimo domov. Výrobky dostupné na českém trhu sice také plní bezpečnostní normy, ale obvykle nejsou vybaveny vyhovující matrací. Pokud se z nějakého důvodu rozhodnete cestovní postýlku využívat jakožto plnohodnotnou náhradu běžné dřevěné postýlky, neváhejte s investicí do kvalitní matrace.

reklama
#noc #spánek #dětská postýlka #matrace

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

reklama
Máte zajímavou informaci? Chcete spolupracovat?
Kontaktujte šéfredaktora Martina Chalupu: chalupa@ctidoma.cz

© Centa, a.s.
Jakékoli použití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího užití a zpřístupňování textových či obrazových materiálů bez písemného souhlasu společnosti Centa,a.s. je zakázáno. Čtenář svým přihlášením do jakékoli soutěže na našem webu dává souhlas s tím, že v případě, že se stane výhercem této soutěže, může být jeho jméno na webu publikováno. Centa, a.s. využívala licenci ČTK a využívá fotografie z Depositphotos.