Maminky, pozor: Na dentální hygienu vám přispěje pojišťovna

Kristýna Patočková je zkušenou odbornicí
 

Dentální hygiena je mezi lidmi podceňována, přitom díky ní lze předcházet mnoha bolestivým a mnohdy finančně náročným zákrokům. O zuby je třeba pečovat po celý život a zvláštní péči by jim měly věnovat i budoucí maminky, které se v těhotenství nestarají jen o své zdraví, ale také o zdraví miminka.

Pravidelně docházet na dentální hygienu znamená investovat do zdraví. Některé pojišťovny v současnosti navíc nabízejí i příspěvky na dentální hygienu rodičům i jejich dětem. "Dentální hygienu mnoho lidí stále podceňuje, přitom z praxe mohu potvrdit, že při pravidelných návštěvách dentální hygieny dochází k výraznému zlepšení stavu chrupu a k výrazné úspoře nákladů za ošetření u zubního lékaře. Některé pojišťovny na ni navíc finančně přispívají," říká dentální hygienistka Kristýna Patočková, DiS., z Schill Dental Clinic.

Cílem dentální hygieny je předcházet vzniku onemocnění dutiny ústní, naučit správnou individuální techniku čištění zubů a doporučit vhodné pomůcky na domácí dentální hygienu. Správná péče o dutinu ústní je důležitá po celý život a v období těhotenství to platí dvojnásob. Během prvních měsíců těhotenství totiž dochází k výrazným hormonálním změnám v těle ženy.

Ty se mohou projevit ve změně vnímání pachů, chutí a zvýšení dávivého reflexu, který bývá umocňován například při čištění zubů. Mění se stravovací návyky, častěji se konzumují sladkosti a kyselá jídla. V počátku těhotenství vlivem žaludečních potíží klesá pH v ústech a velká únava a pocit na zvracení může vést k zhoršení dentální hygieny. Právě v tomto období by však ženy měly věnovat zvýšenou pozornost péči o zuby.

"Hormonální změny mohou být spouštěčem drobných zánětů dásní, o kterých žena do té doby nemusela vědět. Pokud ale chodila na pravidelné preventivní prohlídky i dentální hygienu a zánět v ústech se nijak neprojevil, není třeba se ničeho obávat," dodává Kristýna Patočková. Obecně se návštěva dentální hygienistky doporučuje alespoň dvakrát ročně, záleží však na pacientovi a stavu jeho chrupu.    

Zdravotní pojišťovny v rámci svých klientských programů přispívají na dentální hygienu ženám v těhotenství a dětem do 15 let. "Máme smlouvy s pěti zdravotními pojišťovnami, které hradí vybrané stomatologické výkony. Na možnosti využití příspěvku na dentální hygienu, které pojišťovny nabízejí, naše klienty upozorňujeme při návštěvě. Všechny tyto informace jsou uvedeny také na našich internetových stránkách," doplňuje MUDr. Alexander Schill, primář kliniky.