Tisíce lidí žádají zastavení spalovny v Mělníku. Petici včetně vajec bez dioxinů předají ministrům

Takto by to celé mělo vypadat
Zobrazit fotogalerii (3)
  |  

Vláda Andreje Babiše ve středu 28. března navštíví elektrárnu Mělník, kde se plánuje výstavba obří spalovny komunálního odpadu. Zástupci petičního výboru STOP spalovně Mělník přivítají premiéra a ministry peticí s téměř 3 000 podpisy a velikonoční nadílkou – vajec bez dioxinů.

V rámci návštěvy Středočeského kraje ve středu 28. března zavítají členové vlády v čele s premiérem Andrejem Babišem do mělnické elektrárny, v jejímž areálu by měla vzniknout diskutovaná spalovna odpadů.

Proti výstavbě se v regionu strhla vlna odporu. "Občané už tak těžce zkoušených okolních obcí se snaží proti dalšímu zdroji znečištění bránit. V současné době petici proti spalovně podepsalo bezmála 3 000 lidí a podpisy stále přibývají," uvádí Hana Beranová z iniciativy STOP spalovně Mělník.

Plánovaná spalovna komunálních odpadů s kapacitou 320 000 tun ročně bude využívat odpad z celého Středočeského kraje a částí krajů Libereckého a Ústeckého.

Výstavba je prý zbytečná

Členové iniciativy se proto chystají předat podpisové archy přímo zástupcům vlády a symbolickým dárkem zároveň vyjádří své obavy z možných rizik spalování odpadů. "Panu premiérovi a ministrům předáme vejce od slepic chovaných na dohled od elektrárny vyzdobená nápisy ZATÍM BEZ DIOXINŮ," dodává Kristýna Hypšová z nedaleké Vlíněvse.

Plánovaná spalovna komunálních odpadů se stane největším zařízením v České republice. Její výstavba je přitom zcela zbytečná. Politici se na celoevropské úrovni shodli na ústupu od skládkování, které bychom měli nahradit recyklací.

Toxický odpad a popílek

"Právě dokončované nové evropské směrnice počítají minimálně s 65% recyklací v roce 2035. Studie Hnutí DUHA z roku 2016 propočítala, že v Česku při 65% míře recyklace nebude žádná spalovna v Mělníku potřebná," řekl Ivo Kropáček, odpadový expert Hnutí DUHA.

"Během projednání vlivů na životní prostředí lidé znalí poměrů ve středních Čechách zdůrazňovali, že odpady z jižní poloviny Středočeského kraje bude kvůli špatné dopravní infrastruktuře k Mělníku těžké dostat. Spalovna je tedy nesmyslně předimenzovaná a navíc bude produkovat toxický popílek a popel. Bude tedy stejně potřebovat skládku. Ptáme se proto vlády, zda není lepší odpad zredukovat ekologičtější cestou než jeho spálením," doplňuje Jindřich Petrlík, vedoucí programu Toxické látky a odpady spolku Arnika.

Starostové obcí kolem chystané spalovny: Vyřešte dopravu, jinak nebude. Čtěte zde.

To nejzajímavější do Vašeho e-mailu

Přihlášení k odběru newsletteru