Náměstí, kterému vévodí ohavná budova supermarketu. V populární čtvrti by bez ní bylo lépe

Představte si více prostoru třeba pro farmářské trhy
Zobrazit fotogalerii (5)
 

Pražská Letná se v posledních letech proměnila v oblíbenou čtvrť hipsterů z celého města. Kulturně pestrá část Prahy se chlubí velkým počtem kaváren, bister, obchodů se zdravou výživou a hlavní výhodou jsou dva rozsáhlé parky Stromovka a Letenské sady. Ne všechno je však růžové, jak se může zdát. Minimálně bez jedné budovy by se lidé určitě obešli.

Pražská Letná je čtvrť, kde se dobře žije hlavně mladým lidem. Oblíbenost této čtvrti se samozřejmě promítá také na vysokém nájmu, a tak se zde bydlení stává prestižní záležitostí. Do samotného centra Prahy je to jen přes řeku a všechno, co potřebujete k modernímu životu, najdete na jednom místě. 

Milovníci kultury ocení Národní galerii a kavárenští povaleči mají hned několik příležitostí, kde trávit čas prací nebo jenom s knížkou v ruce. Progres této oblíbené čtvrti stále pokračuje a opravdu chutnou třešničkou na dortu je fakt, že volný čas můžete trávit procházkou v Letenských sadech či ve Stromovce. Kdo miluje energii živého města, tak musí být na Letné spokojený. Je tu však jedno místo, které kdyby neexistovalo, jistě to nikomu zásadně neublíží. 

Supermarket místo náměstí

Hlavní tepnou pražské Letné je ulice Milady Horákové. Z obou stran ji uzavírají dvě náměstí. Strossmayerovo náměstí na jedné straně má svoji dominantu v kostelu sv. Antonína z Padovy a tempo tohoto místa zásadně ovlivňuje počet tramvají, které zde projíždějí snad každou minutu. 

Lidé zde kmitají z kavárny do pekařství či do banky. Letná má tak své centrum právě zde. Čtvrť je také charakteristická svojí polohou v kopci. Když se vyšplháte po hlavní třídě až na vrchol, ocitnete se na druhém významném náměstí. To však už svoji funkci plní polovičatě, a to z jednoho banálního důvodu. Místo volného prostoru zde totiž vládne supermarket. 

Letenská parta

Na sociálních sítích se už standardně objevují skupiny, kde si sousedé dané čtvrti navzájem pomáhají a informují se o aktualitách, které se chystají nebo se právě uskutečnily. Na Letenské partě můžete najít vše, co potřebujete, stejně jako nesmyslné dohady o čemkoli, co se namane. Jedním z témat je často supermarket BILLA na Letenském náměstí. 

Dnes již legendární prostor se stává terčem kritiky i z toho důvodu, že většina obyvatel této čtvrti se stává zdejším pravidelným návštěvníkem. Její důležitost je však pomíjivá. Kdo chce, tak si v malých obchodech rozdrobených po celé čtvrti může pohodlně žít i bez regálů plného zboží a nerudného pohledu prodavačky při obyčejné žádosti o pomoc. 

Negativní vliv dominanty na Letenském náměstí však nevychází pouze ze zážitků z nakupování. Už samotná existence této budovy má zásadní vliv na funkčnost celého prostoru. Byť se jedná o náměstí, je jen málo prvků, které by do této urbanistické kategorie zapadaly. Hlavním viníkem je právě budova, kde sídlí onen nepopulární supermarket. 

Nebát se změn

Pro vývoj této sympatické a populární čtvrti je tak nutné se nebát položit možná odvážnou otázku. Jak by Letenské náměstí ožilo, kdyby tato budova lehla popelem? Nejde tak ani o nějaký akt pomsty či nenávisti, ale spíše podnět k zamyšlení. Náměstí by tak získalo konečně prostor se stát tím, čím je v katastru a na orientačních tabulích. Dnes se totiž jedná jenom o zastávku tramvaje v sousedství nevzhledné budovy. 

Lidé mají strach z velkých a drastických změn. Kam bychom chodili nakupovat? Vzhledem k tomu, že Letná je plná malých obchodů, kde najdete kvalitnější potraviny na každém rohu, tak se za pár dní připojí další argument. Tím je nově postavené nákupní centrum, které se brzy otevře také veřejnosti. Centrum Stromovka stojící podél Veletržní ulice jistě pojme zklamané návštěvníky, kteří by přišli o svůj supermarket na Letenském náměstí. 

Nevzhledná budova by tak mohla konečně ustoupit prostoru, který může bez problémů ožít farmářskými trhy či jinou aktivitou, která bude lépe zapadat do charakteru zdejší čtvrti. Útok na dominantu Letenského náměstí je spíše odvážnou úvahou. Pro urbanismus Letné se její demolice může stát vítanou změnou k lepšímu.