Paralelní dráha na letišti má zelenou. Podmínkou je napojení na metro nebo vlak

Rozšíření kapacit ruzyňského letiště je podle mnohých nutné
 

Zastupitelé Prahy 6 podpořili výstavbu paralelní dráhy na Letišti Václava Havla. Podmiňují ji napojením letiště na metro nebo železnici. Zastupitelé také chtějí omezit provoz na letišti do doby, než bude podmínka splněna. Schválili to na svém dnešním zasedání. Výstavba paralelní dráhy by měla začít v roce 2025. Loni letiště odbavilo 17,8 milionu cestujících, meziročně o téměř milion více.

Podle radní Evy Smutné bude díky výstavbě paralelní dráhy zrušena stávající příčná ranvej, což uleví některým obyvatelům městské části. S rozvojem letiště nyní zastupitelstvo nesouhlasí. „Jde pouze o stavbu paralelní dráhy. Letiště zůstane i do budoucna letištěm regionálním,“ řekla.

Za stávajících podmínek je zvýšení kapacity letiště nemožné i podle starosty městské části Ondřeje Koláře. Starosta tvrdí, že pro navýšení letecké dopravy na ruzyňském letišti chybí státní koncepce dopravy, kolejové napojení letiště a dostatečný počet záchytných parkovišť.

Někteří jsou stále proti

Proti výstavbě paralelní dráhy a rozvoji letiště byli opoziční Piráti a Zelení. Podle zastupitelky Evy Tiché paralelní dráha výrazně přitíží nejen obyvatelům Prahy 6, ale i jiných městských částí. Dodala, že plánované rozšíření letiště, které má stát až 55 miliard korun, ovlivní klima ve městě i v zemi a bude mít vliv na rostoucí turismus v hlavním městě.

„Budujeme letiště proto, aby ho využívaly cizí společnosti, které na tom budou profitovat. Podívám-li se na to optikou občana Prahy 6, tak nevidím pro Prahu žádný přínos,“ myslí si opoziční zastupitel Roman Mejstřík (ANO).

Investice je prý nezbytná

Podle dřívějšího vyjádření ministerstva financí, které je stoprocentním akcionářem společnosti Letiště Praha, jsou investice do rozšíření letiště nezbytné, protože do budoucna lze očekávat další růst počtu cestujících a letiště už loni bylo na hraně své kapacity.

Koalici v Praze 6 vytvořila TOP 09, KDU-ČSL, ODS a STAN. V 45členném zastupitelstvu má 27 hlasů. V opozici jsou Piráti, ANO a Zelení.

Praha 6, kde žije zhruba 104 000 obyvatel, je na severozápadě hlavního města. Městská část zahrnuje celá katastrální území Dejvic, Liboce, Ruzyně, Střešovic, Veleslavína a Vokovic a části Břevnova, Bubenče, Sedlce a Hradčan.

KAM DÁL: Dětská obezita je děsivý trend. Vina je i na straně rodičů a státu, následky mohou být doživotní.