Svět pustoší koronavirus a lidé přehlíží důležitá fakta: Co se událo bez našeho povšimnutí?

Co by vám nemělo uniknout?
Zobrazit fotogalerii (6)
 

V současné době je pro svět největší hrozbou zákeřná nákaza koronavirem. Ve Spojených státech amerických je nakaženo přes půl milionu lidí. Co se týče Evropy, centrem pandemie se stala Itálie a hned v těsném závěsu je Španělsko. V posledních dnech ale obě země evidují mírný pokles v počtu nakažených. Kvůli pandemii koornaviru lidé přehlíží zprávy, které by jim za normálních okolností jistě neunikly. Pojďme se podívat na čytři z nich, které se udály a neměly by zůstat bez povšimnutí. 

Celý svět v současné době zápasí s pandemií koronaviru, která se měla objevit na jedné z wuchanských tržnic, kde se pravděpodobně přenesla ze zvířete na člověka. Objevují se ale i různé teorie, že virus mohl uniknout z jedné ze dvou laboratoří, které se nachází nedaleko města. 

Pandemie koronaviru vypukla koncem roku 2019 ve městě Wu-chan v provincii Chu-pej v centrální Číně a následně se rozšířila z Číny do celé Evropy a všech ostatních světadílů. Momentálně nikdo nedokáže odhadnout, jak dlouho bude tato situace ještě trvat a kdy by mohlo dojít k výraznému zlepšení. 

V současné situaci je jasné, že pandemie koronaviru bude mít dopad na miliony lidí po celém světě, přičemž spousta z nich se s následky bude vyrovnávat léta. Jedno ale víme jistě. Žádná světová apokalypsa, jak známe z filmů, se konat nebude. Zatímco se země po celém světě zabývají tím, jak se co nejlépe s covidem-19 vyrovnat, svět se točit nepřestal. Příroda se hlásí o slovo v ten nejméně vhodný okamžik a lidem unikají zajímavá a někdy děsivá fakta. 

1. Probudila se sopka v Indonésii, která má na svědomí tisíce životů 

V pátek se k životu probudila indonéská sopka Anak Krakatoa, která měla v minulosti na svědomí tisíce lidských životů. Naposledy dala o sobě vědět v roce 2018, kdy vyvolala vlnu tsunami a na pobřeží indonéských ostrovů Jáva a Sumatra si vyžádala přes 400 lidských životů.

Sopka se probudila kolem desáté hodiny večerní a první erupce trvala zhruba půl hodiny. Druhá erupce se přihlásila o slovo za dalších třicet minut a vědci začínají bít na poplach. Už v sobotu tuto informaci potvrdil místní úřad pro zvládání přírodních katastrof BNPB. 

Úřady vydaly varování druhého nejvyššího stupně, ale řádění sopky si podle dostupných informací zatím nevyžádalo žádné ztráty na životech. Sopka se začala formovat již před 90 lety na místě původního vulkánu Krakatoa, jehož činnost v roce 1883 zabila 36 tisíc lidí. 

2. Sněmovna schválila zvýšení trestů za týrání zvířat

Na začátku března sněmovna schválila zvýšení trestů za týrání zvířat. Pachateli, který bude týrat zvířata, nově bude místo pěti let hrozit šest. Pokud budou dané osoby chovat zvířata v naprosto nevyhovujících podmínkách, může soud výjimečně udělit trest až 10 let. 

Někteří právníci se bouří, že je trestní sazba až příliš vysoká vzhledem k tomu, jaké jsou tresty za páchání násilí na lidech. Dodržování zákazu má kontrolovat i veterinární správa, která bude dohlížet na provozovatele množíren, kterých se týká vládní novela, jež je momentálně ve sněmovně po úvodním kole. Obsahuje jejich vymezení a rovnou je zakazuje.

3. Pozitivní dopady koronaviru na svět 

O tom, že koronavirus může mít pro svět i příznivé dopady, hovoří hned několik nevídaných jevů. Jakmile se celá Itále ocitla v karanténě, tak došlo v Benátkách k velmi ojedinělé věci. Voda v místních kanálech, která je běžně kalná a špinavá, se vyčistila natolik, že je prakticky průzračná. Podle vědců díky karanténě ubylo v severní Itálii oxidů dusíku, přičemž pokles míry znečištění mohl ovlivnit právě i vodu, informoval v minulosti server Daily Mail.

Úbytek oxidu dusičitého instituce zaregistrovala nejen v Benátkách, ale i dalších městech, jako jsou Milán, Turín a Boloňa. Podobně pozitivní dopady jsou registrovány i v Číně, kde se vlivem zavřených továren a sníženého pohybu obyvatel také snížila hladina znečištěného vzduchu. Studie Stanfordské univerzity dokládá, že jen v Číně může dvouměsíční snížení emisí prachových částic PM10 a PM2,5 zachránit život více než sedmdesáti tisícům lidí. Takže i zde platí, že všechno zlé je pro něco dobré. 

4. Vulkanická oblast na Islandu se hlásí o slovo 

Na konci ledna se na Islandu probudila vulkanická oblast, která spala dlouhých osm let. Na poloostrově Reykjanes došlo k více než osmi tisícům zemětřesení do této chvíle. Geologové se snaží v této nelehké chvíli upozornit na velký problém. Jsou toho názoru, že poloostrov je prošpicován zhruba pěti vulkanickými systémy.

„Nejhorším scénářem by bylo, kdyby se láva dostala až do města Grindavík,“ říká pro The Guardian Kristín Jónsdóttirová z tamního meteorologického úřadu. 

KAM DÁL: Recept na mazanec podle Romana Vaňka. Velikonoce tak budou v rámci možností normální.