Víkend na horách je dobrý nápad. Lyžařské areály mají dobré podmínky pro sjezdaře i běžkaře

Větrná bouře Sabine sice znamenala pro areály nižší návštěvnost, ale dlouhodobý vliv na jejich provoz neměla
 

Většina lyžařských areálů má před nadcházejícím víkendem dostatek sněhu na sjezdovkách i běžeckých tratích. Zimní atmosféře napomohl čerstvě napadaný přírodní sníh, navíc mrazivé noci umožnily provozovatelům zasněžovat. Některá střediska musela na začátku týdne kvůli vichřici Sabine zavřít některé vleky či sjezdovky, nyní ale fungují většinou bez omezení. 

Šumavské areály čelily v pondělí silnému větru, nyní jsou ale v běžném provozu. Ve Skiareálu Lipno je otevřeno sedm kilometrů sjezdovek. Leží na nich přibližně půlmetrová vrstva sněhu. Dobré podmínky jsou také na svazích Hochfichtu na česko-rakouské hranici Šumavy či na Zadově.

V plzeňské části Šumavy se lyžuje zejména v největších areálech v Železné Rudě a na Špičáku, v provozu je také areál v Kašperských Horách. Po oteplení a silném větru na začátku týdne se nyní ochladilo a napadlo i několik centimetrů přírodního sněhu. Pro běžkaře se upravují stopy v okolí Modravy a Horské Kvildy. Beze sněhu je zatím Český les na Domažlicku i Tachovsku.

U lanovek se tvoří fronty

V největším zimním areálu v Krušných horách na Klínovci se lyžuje na 22 kilometrech sjezdovek. Vzhledem k prázdninám v části Česka i Německa se u lanovek tvoří fronty. Na sjezdovkách je až 80 centimetrů technického i přírodního sněhu, provozovatelé pokračují v zasněžování. Nového sněhu i mrazu využili v posledních dnech také ve skiareálu na Bublavě.

V lyžařských střediscích je v těchto dnech velmi rušno, na českých horách tráví prázdniny nejen čeští školáci, ale také rodiny z Německa či Polska.

V Ústeckém kraji provozovatelé ocenili, že připadl sníh a je slunečné počasí. V posledních dnech se na sjezdovky vypravily stovky lidí, ve skiareálu Klíny na Mostecku si přijdou na své i běžkaři.

Dostatek přírodního i technického sněhu hlásí Jizerské hory. Až 4 500 lyžařů míří každý den do středisek na Tanvaldském Špičáku, Severáku v Albrechticích a Maliníku v Bedřichově. Nočního mrazu v noci na dnešek využili také ve Skiareálu Ještěd k zasněžování v horních partiích střediska. Upravit se nepodařilo zatím Pláně ani sjezdovku Pod Lany, kde není dost sněhu, využívají je ale skialpinisté.

Krkonoše hlásí skvělé podmínky

"Podmínky jsou ideální, nejlepší v současné sezoně. V posledních dvou dnech napadlo zhruba 25 centimetrů sněhu. Sjezdové tratě jsou tak v perfektním stavu," řekl Adam Svačina ze špindlerovského střediska. Ve SkiResortu Černá hora - Pec se lyžuje na 43 kilometrech upravených sjezdovek ve všech areálech, tedy na Černé hoře, v Peci pod Sněžkou, Černém Dole, Velké a Malé Úpě a Svobodě nad Úpou. V Krkonoších jsou v provozu také menší střediska, upraveny jsou tratě pro běžkaře.

V Jeseníkách panuje zimní atmosféra, v nejvyšších částech hor leží přes metr sněhu. Užívat si tak mohou nejen milovníci sjezdového lyžování, ale i běžkaři. Pro ty jsou k dispozici upravené hlavní tratě na jesenické magistrále i v okolí. V horách stále platí třetí stupeň lavinového nebezpečí z pětibodové škály.

Předpověď počasí je příznivá

I lyžařské areály v Beskydech stále nabízejí příznivcům zimních sportů dobré podmínky. Příznivá je zatím i víkendová předpověď počasí a provozovatelé tak i s ohledem na jarní prázdniny očekávají vyšší návštěvnost. Větrná bouře Sabine sice znamenala pro areály nižší návštěvnost, ale dlouhodobý vliv na jejich provoz neměla.

Vyrazit na lyže se v Česku dá nyní také v okolí Prahy, na jižní i střední Moravě. Zato některé lyžařské areály v níže položených oblastech Pardubického kraje se začínají smiřovat s tím, že letošní sezona bude jedna z nejhorších. Přírodní sníh téměř nepadal a technický se dal vyrábět jen sporadicky.


Zdraví a styl