Vánoční zázrak českého spisovatele. Zachránil téměř zmrzlé dítě a začal tradici, kterou známe dodnes

Rudolf Těsnohlídek v roce 1919 našel téměř malé zmrzlé děťátko v lese. Díky tomu existuje tzv. Vánoční strom republiky
 

Jedna obyčejná procházka se změnila v boj o život čerstvě narozeného dítěte. Spisovatel Rudolf Těsnohlídek na základě dramatické zkušenosti přišel s nápadem na Vánoční strom republiky. Započal tradici, která dnes funguje po celé zemi zcela běžně. Ozdobené vánoční stromečky jsou tak na náměstích a návsích měst a vesnic. Jen málokdo ví, jakou má tato tradice historii… 

Když se spisovatel Rudolf Těsnohlídek procházel 22. prosince v bílovickém lese s úředníkem Josefem Tesařem a malířem Františkem Koudelkou, netušili, jaký nečekaný dáreček na ně v zamrzlé přírodě čeká. Na sněhu totiž ležela téměř zmrzlá sedmnáctiměsíční holčička, která dostala jméno Liduška. 

Mužům se podařilo děvčátko zachránit a v Rudolfu Těsnohlídkovi se začala rodit myšlenka, jak svou nečekanou zkušenost proměnit v tradici, jež by pomohla odloženým dětem, které by místo tragické smrti mohly najít ještě jednu šanci a naději na dobrý život. 

Vzácný vánoční čas a odkaz narození Ježíška v jesličkách se nabízel ihned. Několik let ovšem trvalo, než se jeho nápad doopravdy realizoval. Dnes už o něm ví jen málokdo, ale jako vir se do všech měst a vesnic rozšířil tak, že si myslíme, že tu byl odjakživa.

Inspirace z Kodaně

Spisovatel, básník a novinář začal přemýšlet, jak pomoci i dalším opuštěným dětem, které jsou bezprostředně ohrožené na životě tím, že se jich rodiče chtějí zbavit. Aby předešel podobně radikálnímu rozhodnutí, k jakému se rozhodla matka dítěte nalezeného v lese, vzal si inspiraci z Dánska. 

V hlavním městě Kodani se od roku 1914 na náměstí vždy zdobila vánoční jedlička, kde byla přichystala kasička, kam lidé dávali své příspěvky pro sirotky a lidi ohrožené na životě. 

Podobný nápad tak nabídl politikům v Brně. Od dramatické události z bílovického lesa uplynulo pět let, než se vztyčil tzv. Vánoční strom republiky na náměstí v Brně. Lidé tak měli příležitost dávat finanční prostředky do kasičky pod jehličnan primárně na podporu opuštěných dětí. 

Obrovský úspěch

Samotná sbírka měla v předvánočním čase obrovský úspěch. Za vybrané peníze bylo možné postavit náhradní dům pro opuštěné děti, který dostal jméno Dětský domov Dagmar. Základní kámen byl položen 8. prosince 1928 a dům přivítal první děti bez rodičů o rok později. 

Tradice se velmi rychle šířila i do jiných měst. Nejdříve na ně navázala další čtyři a roku 1929 už podobných stromků s charitativním odkazem stálo v 64 městech v Čechách a na Moravě. Paradoxně v dobách socialismu se celá tradice zásadně přerušila, ale od roku 1990 se na tuto historickou událost navázalo. 

Zdroj: Česká televize

KAM DÁL: Sláva Santa Clause díky reklamní kampani na limonádu. Pravda je však mnohem složitější 

Klíčová slova: